Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

#509683
Har tidigare haft problem med glapp i kretskortet bakom instrumentpanelen. (se min historik) Endast bälteslampan lyste ibland när jag vred om tändningen, men om jag gav det en "liten" dunk (ibland "stor" :P ) ovanpå så tändes alla lamporna igen. Lödde om vissa punkter och problemet fixat.

Men ibland lyser inte alla lampor märker jag.
Tror det händer när jag kört bilen varm ett tag och stannat nånstans, när jag ska köra igen och vrider om nyckeln så lyser bara nästan alla. INTE batterilampan bl.a. Men jag har kollat spänningen i batteriet om jag startar bilen då, och generatorn laddar batteriet verkar det som.
När jag vrider på tändningen på morgonen eller när den stått ett tag så lyser alla lampor. Det är alltså inte samma problem som innan jag lödde om kretskortet.

Så min fråga är alltså, är det så på alla Volvo att när bilen är varmkörd så lyser inte batterilampan (plus nån mer, minns inte vilken). Typ att generatorn redan har ström alstrad i sig så lampan inte tänds.
Eller har jag fortfarande ett kretskortsfel?

/Martin
#509719
Hej.

Du har fortfarande kretskortsfel.

Alla inkopplade varningslampor skall lysa när du vrider på tändningen oavsett om motorn är varm eller inte.

Det är vanligt med kontaktfel /lödningsfel i kombinationsinstrumentet speciell på 740 som har VDO instrument.
Men du har väl YAZAKI på 940 (de fyra trippelmätarsiffrorna ligger i separata fönster
till skillnad fron VDO där första siffrorna ligger i ett fönster och den sista i ett sepaarat).

Du får kolla alla lödningar med förstoringsglas, sedan är det vissa skruvar som också har kontaktfunktioner, kolla att dom är rena under skallen och dragna.

Kontrollera multikontakterna som är anslutna till kretskortet, ev. spraja på dom med oxidlösningsspraj / elektronikspraj som ej innehåller fett.
Motionera kontakterna ordentligt efter detta.

Kan du se vilka lampor som ej lyser när dom krånglar?

Laddningslampan kan du kanske ta ur ock kolla så det inte är någon oxidering i sockeln på den.

Tuxedo
#509775
Eller så är det så enkelt att kolen är slut i generatorn och bara "når till" ibland. Enkelt att kolla med att ta av kolhållaren. Men visst, har du haft problem med kretskortet så ligger kanske det nära till hands..
#509802
Om det är bara laddningslampan (batterilampan) som inte lyser ibland då vore jag helt säker på att det är som sign. "rd350" skriver, att det är kolen som inte ligger an ordentligt på släpringarna, men du skriver "så lyser bara nästan alla".

Så jag upprepar frågan, vilka fler lampor är det som inte lyser när bilen är varmkörd?

//tuxedo
#509865
tuxedo skrev:Hej.

Du har fortfarande kretskortsfel.

Alla inkopplade varningslampor skall lysa när du vrider på tändningen oavsett om motorn är varm eller inte.

Det är vanligt med kontaktfel /lödningsfel i kombinationsinstrumentet speciell på 740 som har VDO instrument.

Du får kolla alla lödningar med förstoringsglas, sedan är det vissa skruvar som också har kontaktfunktioner, kolla att dom är rena under skallen och dragna.
Tuxedo
Det där problemet har ja på min 740 -88 med VDO. Sjukt irriterande!! Du har ingen aning vart man ska börja kolla, det är ju massor med lödningar där bak :(
#510389
När bilen inte är kall (eller när det nu blir nåt glapp) lyser endast dessa lampor:
-Avgasfel/lambda
-Oljetryck
-Bromskrets
-Parkeringsbroms
(plus bilbälte som blinkar)

Vilket borde innebära, om jag tror rätt, att det bara är Glödlampsvarnaren och Generatorvarnaren som inte lyser (har inte abs).
Dessa kan vara på nåt sätt sammanlinkade i kretskortet, för när jag hade strul med laddrelät i höstas började dessa två lysa svagt under körning ibland.

Jag ska verkligen inte utesluta att det kan vara laddningsrelät eller nån vajsing med kolstiften, eftersom det har varit problem med det tidigare.
Jag funderar på att byta tillbaka till min gamla generator (eftersom felet ändå var i kretskortet). Generatorn som sitter i är köpt på skroten och det verkar vara den som sliter ut mina kolstift på mindre än ett år. (ett nerköp med andra ord..)
Kollar kolstiften så fort jag får tid.

/Martin
#510409
Kan ju vara så att släpringarna i generatorn är kraftigt nedslitna och det får då samma effekt som att kolen är slitna.
Om du är van att meka så behöver du inte slänga generatorn från skroten om det är nedslitna släpringar på den.
Släpringarna går att byta, men man måste ha tillgång till en svarv för att svarva in dom nya så dom inte kastar.

//tuxedo
#511056
Ska först testa med min gamla generator, och se om det blir nån skillnad. Nästa steg får väl bli att byta släpringarna. Är det krångligt? Har ingen svarv, men kanske kan få låna genom bekant till bekant..
Verkar inte vara så många butiker på nätet som säljer släpringar. Vad tror ni om detta?:
http://www.startmotor.se/Category?categ ... ring/Bosch
Går väl till alla bilar, bara det är Bosch och rätt mm?
Nåt speciellt man ska tänka på när man byter?

/Martin
Värde på på min V60

Tack. Då satsar jag på att sälja.

Med det jag skriver ’’felaktig tvä[…]

Bensinpriser v2

40-50 kr Då kommer vi nog få se stora […]

Det går helt fint att koppla bort batteriet […]