Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av volvo_850.se
#50474
hej på er alla kuniga och hjälpsama mäninskor. jag har en 850 glt automat 96-a som började lysa ABS LAMPAN i väckan på den. den slocknar när man startar bilen ibland inte den lyser när man kör ibland inte och när man bromsar då känns så att bromspedalen darrar samma som att de riktigt halt ute de ska de gör när man trycker hårt på pedalen men de gör dirket när man trycker löst på bromspedalen att den darrar sen slocknar den igen och tänds sen igen. jag har testat bromsar och de fungerar som den ska abs fungerar men varför lyser den lampan då, vet non om de va kan de vara för fel och hur fixar man det ska nämnligen ut och bila snart på en riktigt semester och vill fixa de innan alla svar är välkommna tack i förhand m.v.h volvo 850 glt
_________________
av Frigge
#50583
Kolla tandhjulen till abs-givarna fram.
Rengör o kolla så att dom inte är spruckna.


/Fredrik
av noppe72
#50615
Tror med störsts säkerhet att det är nån av abs-givarna(sensorerna). Hade samma problem med min v70-97:a och då var det en givare bak. Men dom säljs bara i par. Tror dom kostade 1190:- på volvo för båda två(ganska bra pris om man jämför med vad dom kostar till andra bilar.
Användarvisningsbild
av volvo_850.se
#50707
noppe72 skrev:Tror med störsts säkerhet att det är nån av abs-givarna(sensorerna). Hade samma problem med min v70-97:a och då var det en givare bak. Men dom säljs bara i par. Tror dom kostade 1190:- på volvo för båda två(ganska bra pris om man jämför med vad dom kostar till andra bilar.
jag ska ut och kolla de tack för tips

Förstår dig. Helt outstanding bil, de[…]

Start stopp

Ja,det gör den..

Ger fel i expansionsventil eller reglerventil n&ar[…]

Hej, mina säkerhetsinställningar till&ar[…]