Volvo 240 & 260, 340 & 360 samt 440, 460 & 480 relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av maccke
#503433
Har en 240 med B230F motor (116 hk).
Undrar om det blir någon effekthöjning om man monterar en topp från en 230FK motor (suttit i en 945:a med LTT)?
Jag har nämligen en sådan topp liggande, komplett med insug och spridare...


Eller hur får jag mer effekt till billig peng?
av Huggo
#503456
Plocka ned motorn och lämna in stakarna ,kolvarna veven och kopplingen för viktjustering och balansering vilket gör mkt (märkte en stor skillnad på rallybilen)i med en vassare kam större spridare grövre avstämt avgasrör ev en race kat och ring KG trimmning etc och fråga vilken topp du skall ha eller så köper du dig en starkare bil på en gång eller hysta i en turbo motor direkt blir billigast så.
av maccke
#503470
Huggo skrev:Plocka ned motorn och lämna in stakarna ,kolvarna veven och kopplingen för viktjustering och balansering vilket gör mkt (märkte en stor skillnad på rallybilen)i med en vassare kam större spridare grövre avstämt avgasrör ev en race kat och ring KG trimmning etc och fråga vilken topp du skall ha eller så köper du dig en starkare bil på en gång eller hysta i en turbo motor direkt blir billigast så.
Låter kostsamt...
av Huggo
#503495
Kostar inte så mkt.
Nya lager o ringar plus packningssats.
Viktjustering o balansering under 2000:-.Kolla runt lite.
Kam finns många begagnade och även topplock.
Eller så slänger du i en B23 79-eller 80 ans motor
79 ans är det GT motorn och 80 ans är det GLT dom har 140 hk original 81 o upp så böt Volvo kam till en liten mildare så att den inte skulle va så orolig.
En balanserad o viktjusterad B23 a 80 med 405 toppen och H kam med 2,5 tums avgas system spärrad tändning på 10-12 grader ger ca 160 kusar på bakhjulen.
Kolla runt på blocket på beg prylar,finns en hel del
av Huggo
#503654
Då är det en 530 topp vilket användes med förgasare och a kam vilket gav 112 hk.
530 toppen med V kam ca 130 hk insprut osv osv.
I alla fall så får du byta kam om du skall använda den toppen.Vilket är samma topp som du har i din bil idag om jag inte minns fel..
#503945
Vilken årsmodell har du?

En sak som ska göra motorn piggare är att ställa upp tändningen. Har du en tidig F är det bara att justera med fördelaren, är det en sen F ska man kunna polvända impulsgivaren för att få ett par grader extra.

Sedan i med en annan kam, du kan ta vilken som helst så blir de bättre. I din motor sitter en M ( den slöaste ). Enklast är att sätta i en A-kam, en bra och snäll kam men som drar mycket mer än M på högre varv. Annars om du vill ha bra skjut är en V/VX:are inte fel eller kanske till och med K/H.

Vill du ha ännu mer skaffar du dig en 531 topp. Med dessa ska motorn ligga på 130+ tillsammans med en VX3 kam original. Ska du ändå byta topp kan det vara smart att plana den ( 2mm ) för att få lite härligare komp och lite mer vrid.

Några småtips i alla fall, verkar som du ville ha lite basic stuff så att säga ;)

FK toppen är samma som du har förutom lite andra ventiler, den kommer inte göra någon skillnad. Har du otur kanske den ger mindre effekt p.g.a. andra förbränningsrum då det är en turbo?
av Huggo
#504606
Hur du en gör så kostar det några kronor.
Köp en gammal rostig Turbo Volvo och plocka över puffran i din bil.
Visserligen får du skruva lite men hur du en gör så är det arbete ,varför inte sälja Volvon du har och köp en annan Volvo med Turbo då har du lite pulver under huven och du slipper skruva.
Förstärkt kamrem

Är det nån som vet var man kan köp[…]

Olika typer av växellådor

Återigen rent generellt så kommer bile[…]

installera dragkrok

Det är plättlätt att installera med[…]

nackdelar med Running Boards

Tycker inte bilen är tillräckligt hö[…]