Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av WeekendWarrior
#502458
Jag råkade klanta mig idag när jag bytte batteri i bilen, när jag drog upp det gamla hakade jag fast och råkade dra sönder i slangen/kopplingen som pilen pekar på i bilden nedan.
Har aldrig haft turbo tidigare, och är högst rudimentärt begåvad vad gäller motorer, så jag står helt handfallen med vad jag kan tänkas ha åstadkommit genom denna fadäs.

Någon som kan förbarma sig och tala om för mig vad jag har haft sönder och enklaste sättet att fixa det?
http://www.pixbox.se/pic_show_id32136357.html

Tacksam för alla svar,
Jonathan

Uppdaterad:
Såg nu att det är själva slangfästet på plastbehållaren som gått av. Alltså om man följer slangen till höger från pilen sett, så det måste ju bli själva behållaren som måste bytas.
Någon som har koll på vad den har för funktion?
Men den egentliga frågan är väl om utbyte av den delen påverkar systemet så att någon form av inställning måste göras efteråt? Eller om det så att säga är en "plug and play" del.
Senast redigerad av 1 WeekendWarrior, redigerad totalt 0 gånger.
Läckage

Hell yes där har vi det! Stort tack är […]

Jag har hittat en XC 60 som jag funderar på […]

V50 2011 - Borttappad nyckel

För några år sedan kostade nyckel[…]

Är det någon i eller omkring Göteb[…]