Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#499534
Hej någon som har någon info om skada som kan bli om man kör etanol i en bil som inte är avsed för det?
Har ju hört om att bränslepump och skit i tanken kan ställa till det.
Har kört nu ca hälften etanol och hälften bensin ett tag utan märka någon skillnad.
Kanske är lite slöare men startar utam problem och allt verkar fungera, någon som har erfarenhet av det?
Senast redigerad av 1 Ticken, redigerad totalt 0 gånger. Anledning: Redigerat rubriken.
Användarvisningsbild
av Marlboroman
#499536
Pumpen tar ju stryk av etanolen. Men där spelar ju konstruktionen in en hel del också. Finns ju tillsatser att hålla i som smörjer pumpen.
av *pettson*
#499569
StefanT5 skrev:Hej någon som har någon info om skada som kan bli om man kör etanol i en bil som inte är avsed för det?
Har ju hört om att bränslepump och skit i tanken kan ställa till det.
Har kört nu ca hälften etanol och hälften bensin ett tag utan märka någon skillnad.
Kanske är lite slöare men startar utam problem och allt verkar fungera, någon som har erfarenhet av det?
Framförallt gör du inte miljön nån tjänst, tvärtom så gasar du till den riktigt bra. Bland annat värdena på Nox blir vidriga om man kör så mycket etanol utan att ha spridare och programvara för det. Det är så att katalysatorn behöver ha en viss halt av många ämnen för att tända och göra sitt jobb. Går bilen för klent så istället för att rena så skapar vi otrevliga saker i kissen.
Användarvisningsbild
av StefanT5
#499613
Är det väl inte miljön ja va mest intresserad av :P .
Va väl bara att etenolen blir lite billigare att köra med men man får ju överväga kostnad för vad som kan skrota med.
Användarvisningsbild
av erikn
#499619
*pettson* skrev:Bland annat värdena på Nox blir vidriga om man kör så mycket etanol utan att ha spridare och programvara för det.
Ja, man hamnar väl ung. där det är tillåtet för en diesel att släppa ut. Nu får jag väl fan för det här, för det är rätt OT. Men NOx är sånt som skapar surt regn och även övergödning som t.ex. drabbar Östersjön med sina algblomningar.

VV publikation

Bild
Användarvisningsbild
av StefanT5
#499634
Ja får väl se vad som händer då.
Är det någon som vet vad som ska till i kostnad för att konvertera över till etanol?
av PTV
#499672
Konstigt ... ? Av det man har hört om dessa etanolbilar så går ju ägarna över till att köra bensin när förbrukningen är högre med etanol och vinsten då försvinner med andra ord.Att sedan köra omkring på ett bränsle som mindre bemedlade länder tar från en ren matproduktion och omvandlar denna föda till bränsle för fordonsindustrin lär väl inte ha någon större framtid rent logiskt. ?:-/
Användarvisningsbild
av StefanT5
#499851
Ja har nu kört ett tag med etanol i och har ingen mer förbrukning än förut på min bil enda som är att ja fått ner liter priset lite.
Färd datorn står på som vanligt runt litern blandad körning.
av Frostis
#499889
Ja du! Med etanol drar bilarna ca: 30% mera bränsle och svår startade på vintern.
Då kan man gör som gamla ful raggarna tanka lite billig fotogen det funkar det också :twisted: ,
men det kommer att :twisted: ryka ganska bra.
Hahaha
Användarvisningsbild
av Marlboroman
#499914
StefanT5 skrev:Är det någon som vet vad som ska till i kostnad för att konvertera över till etanol?
Gör man det seriöst med större spridare, bränslepump och en riktig mappning så slutar det kalaset på 10-15.000 eventuellt en annan katalysator som är anpasad för uppgiften. Men sen lär man ju ändå ha en uppsättning med original styrbox oxh spridare att montera en gång om året, dels kanske för besiktningen, men framförallt för att kunna köra en tank bensin som rensar ut den röda gegga som blir i toppen av färgämnet i etanolen. Man kan ju komma runt det genom att köpa etanol utan färg som dessutom är av högre kvalitet än den på macken. Men då pratar vi 20:- litern ungefär.

..Sedan slirade den lite inne i stan på en[…]

Värmare XC60 22-

Jag förstår nog inte, trots att ha surr[…]

Byta startmotor V90 T4 2019

Jag menar att den ibland bar sig åt som om b[…]

Har du provat bygla förbi bränslepumprel[…]