Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Dalmans
#458557
Vet att en italienimporterad 855a inte är i samma klass som en svensksåld i värde.

har dock fått erbjudande om en som jag funderar på att köpa och rädda från skroten.
turbon är tvärslut, det är igentligen det enda dåliga maskinellt som jag förstå, växellådan är bytt till en v70 låda och motorn ska gå fint.

annars finns det lite skavanker, R-fronten är det kaffeved av. men tycker den ändå är rätt fräsh i lack osv, den är svart.

Vi har pratat om priser på mellan 6-7000 någonstans.

Vad ska jag kolla efter innan jag bestämmer mig? läckage mellan motor och låda! mer?
Användarvisningsbild
av olindh
#458657
Är det bara turbon som är slut och den går bra annars? Varför ska han då skrota den? Varningsklockorna ringer.

6-7000 för en bil som är på väg till skroten låter mycket men så har jag heller inte sett bilen.
av *pettson*
#458702
Är du duktig mekaniker och har all information du kan behöva, då menar jag mer än en haynesbok. Och allt i verktygsväg som krävs?
Du har koll på insprutnings system och är skaplig på bilel? Isåfall köp. Om du inte uppfyller kraven utan ändå tror att det är en bra affär för att det är billigt, så fundera lite till. Det drar snart iväg i pengar om man inte kan felsöka och skruva själv och vet vad man ska ha och hur det ska vara.
Användarvisningsbild
av Dalmans
#458710
nja, det kan jag väl kanske inte påstå... men ändå, även om allt skulle skita sig totalt och allt bara blir helgalet. så kan jag tänka mig att köpa R-fälgar, Färddator, dimljus, vinge, elskinnsäten för 6-7000 så då kan jag ju lika gärna köpa hela bilen och se vad det blir!

överdrev nog lite när jag skrev att rädda bilen från skroten... så illa tror jag inte att det är.
Styrleder till V70 T5 år 2000.

Det är inte så att du har en V70 av f&o[…]

Om du har en batteriladdare och en multimeter (vil[…]

Har ju bara AUX inte USB...

Har något konstigt el fel som kommer ibland.[…]