Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av s80ghost
#451924
Kan någon tala om hur man får igång innerbelysningen,dvs när jag öppnar dörren skall det lysa i taket mm
men det enda som lyser är ringen runt tändningslåset.
innerbelysningen går att sätta igång manuellt så det är inget fel på lampor o säkringar.
Användarvisningsbild
av Ricke77
#452611
På min V70 05:a tänds endast innerbelysningen när det är mörkt ute. Sitter nån form av ljusavkännare nånstans. Vet inte om du har samma på din kanske?? Eller är det svart när det är mörkt ute?? (hmm... lät lite IQ-befriat...)
Användarvisningsbild
av iigloo
#452763
Bra fråga. Lyser innerbelysningen i mörker eller är det då den är svart? Ska inte lysa på dagen om det inte är skumt ute. Innerbelysningen styrs alltså av hur mörkt det är ute på min 05:a och borde vara så på din?
#452774
"lyser svart".... :)

Låter lite som den klassiska frågan: om man tänder en svartmålad glödlampa, blir det mörkare i rummet då?
av Kurtoua
#455549
Hej
Här kommer lite info om innerbelysnigen.
Detta skapar mer frågor men håll tillgodo.
Mvh Kurtoua

Den inre takbelysningen och läslamporna fram (3/117) och bak (10/150), totalt fem lampor, styrs via UEM (4/70) genom att de spänningsmatas direkt från styrenheten då respektive strömbrytare aktiveras. Den generella belysningen aktiveras också vid tex dörröppnande eller vid aktivering av närområdesbelysning.

Från CEM (4/56) till UEM skickas information via CAN-nätet, som indikerar om dörrar och luckor är stängda eller öppna.

Begäran om nyckelhålsbelysning, instegsbelysning och bagagerumsbelysning skickas från UEM till CEM (4/56) och REM (4/58) via CAN-nätet.

Bagagerumsbelysningen i V70 och V70XC (10/25) spänningsmatas även den av UEM, och lampan aktiveras då UEM får indikation från CEM att bagageluckan är öppen.

Belysning i solskydd (10/114-115) spänningsmatas av UEM med spänningsmatningssignalen EXT.X. Lampan aktiveras då luckan över spegeln i solskyddet öppnas.
#455582
nu fick jag ännu mer gråa hårstrån, det enda som lyser är runt nyckel inget annat, men allt har fungerat för att en dag bara upphöra att fungera.
har kollat säkringar men inte funnit nån trasig
Styrservo V70 2010

Tack för svar. Det kan vara värt att tit[…]

Alla 3 delarna sitter i eller på denna stol[…]

Pratade precis med Finnvedens (Volvo). Dom sa att […]

Nu är jag inne på min andra lån[…]