Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#436078
Plötslig luktade det bränt, kraftig rök ifrån huven, multifunktionsremmen smalt av. AC-kompressorn hade skurit. Nu vill jag koppla bort ACn men det går inte därför att med en kortare rem så driver generatorn åt fel håll och skall då enlig verkstaden inte ge laddning.Vad går att göra? Sätta in något annat som snurrar på AC-kompressorns plats? Låta generatorn snurra åt fel håll?
Bilen är fin, 2000,dyrt som tusan att fixa hela AC-systemet, tycker det bra utan, men det verkar inte möjligt! Någon som kan hjälpa mig med detta?
#436082
Nästa gång du har problem så råder jag dig att prata med en nykter och kompetent mekaniker och inte den du prata med nu. Det finns en kortare rem för modeller utan ac, och den funkar utan bekymmer. Det är bara att sätta dit en sån och åka.
#436240
Har en avlägsen bekant på vars 854:a ac-kompressorn skar, han satte dit en kortare rem som drev allt som vanligt utan kompressorn och generatorn gick inte åt fel håll på den ialla fall, kan inte detta men det borde ju uppenbarligen finnas en kortare rem för bilar utan ac, allt sitter ju på samma ställe så generatorn borde ju inte snurra fel :?:
#436298
Problemet löst, efter flera vändor med bilia kom det en som kunde: de har en ombyggnadssats som ersätter AC-kompressorn med et "tomhjul". Eftersom remmen slingrar sig hit och dit så går det inte bara att dra förbi för då snurrar generatorn fel, vilket kanske inte gör så mycket, tydligen är det då mest att den kyler sämre.
Hur som - tack för all synpunkter, slut för denna gång, tack för denna hörliga sajt.
Köra EX90 med släp

Jag körde ett ordentligt stort släp med […]

Mercedes EQB 300 4Matic 2023 Svart

Sådana här meddelanden dyker det upp v&[…]

Eftermontera kupevärmare

Frågeställaren hade årsmodell 201[…]

Nästa elbil från Volvo?

På senaste bilden (där man ser ex60 […]