Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#432602
Hej på er!

I går sumpade jag bort min enda "larmdosa" och har därför vissa uppenbara problem med att få igång min bil. Jag har kommit så långt att jag har tagit bort larmrelät och byglat över startspärren. Problemet är att startmotorn bara går runt nått varv för att sedan stanna. Eftersom den alls går runt vet jag att jag har byglat på rätt ställe. Däremot funderar jag på om byglingen kanske är för klen för att klara spänningen. Jag har använt vanlig bilkabel "Rkub 1,5mm" (röd).

Tacksam för input =D
#432623
Problemet fixat, jag kom på att själv är bäste dräng och införskaffade lite 2,5mm kabel. Och tro eller ej, då funkade byglingen!

Så om nån läser det här och har haft liknande problem, kom ihåg att byglingen av imobilizern kräver minst 2,5mm kabel =)
Volvo car UX

HK i min bil

Bilen tappar inte kompression av att bärgas, […]

Hej Bilen visar orange varning för lå[…]

emblemwraps -crome delete

Tack för input, så det är en "[…]