- mån 12 jul 2010, 16:20
#426628
Jag har varit med om en sån här sak.. Parkerade på en Ica parkering, och kliver ur bilen. Går 20 meter till en pizzeria som låg precis bredvid själva Ica affären och beställer käk.
Så sitter jag och min polare där och väntar, då rusar det in en skitstressad tjej och börjar skrika "Va faaaan!! vem har bilen där ute!! Va faaan!".
Då man har fått kanske så rejält med träning att agera i stressade situvationer så medans alla andra bara sitter och inte vågar säga någonting utan bara titta lite försikigt på henne så ställer jag mig upp och pekar med hela handen och talar lugnt, högt och tydligt.
"Lugna ner dig, vad har hänt."
Hon rabblar på om någon hund i en bil och vid det här tillfället är jag redan påväg förbi henne ut genom dörren. Ser redan att det står ett par vid en bil och tittar in.
Det ligger en liten hundstackare i baksätet och bara flåsar. Men tanke på hur varmt det var utanför så vågar jag inte ens gissa på hur varmt det var där inne.
Jag kommer som sagt fram till bilen och tar tag i en kille som står där och frågar honom: "Snabbt, förklara. Vad har ni vidtagit för åtgärder?"
Han bara står där som en fågelholk och glor på mig och hinner inte säga mer än:
"är du civilpol..."
Jag vänder mig om och står redan i telefon. Ringer LKC och får tag på en trevlig konstapel vid vilken jag lämnar regnumret på bilen.
Han ska försöka få tag i ägaren på bilen och jag berättar att jag väntar i max 5 minuter till, sen åker rutan. Han förklarar att problemet är att rent rättsligt är det jag som kommer få problem då.
Jag är medveten om det. Men jag kan ta det.
Lägger på och säger åt en tjej på plats att leta upp en huvudnyckel (gatsten) att öppna bilen med, hon piper iväg.
(Lustigt är att hittils är det bara jag som gör något. Alla andra tittar på..)
Så, det tar omkring 4 minuter, sen kommer polisen in på parkeringen. Dom stannar vid oss och jag förklarar att det var jag som ringde.
Hínner inte säga mer än så sen kommer det ung kille ut ur Ica affären med mobilen i hand och ser skitirriterad ut.
Han går förbi mig, polisen och alla andra utan att säga något, öppnar bildörren, vevar ner rutan ca 10 centimeter och stänger dörren och börjar gå igen.
Då rusar poliserna ifatt honom och pekar på bilen, skäller ut honom för noter och sen fick han lämna parkeringen med bilen.
Polisen åker iväg och jag och min polare går och hämtar våran mat.
Lustigt är lixom att ingen förutom den första kvinnan som GÖR NÅGOT. Känns riktigt surt faktiskt, typiskt det där att knyta näven i fickan och inte agera.
Vet faktiskt inte vad som gör mig mest förbannad, hur svårt att ska det vara att ta befälet i en situvation och styra upp den?
/Ticken
"Que deciderat paxem para bellum"