NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av vlburre
#425043
Hej alla glada!
Nu funderar jag på att inföskaffa en V50 -07 AWD T5 till familjen men vi är lite osäkra på höjden i bagage utrymmet..
Är det någon som har lust att mäta? :)
kanske berätta lite mer om denna modell vad man bör se sig för OSV
Mvh
av jackoo
#425077
Bredden emellan hjulhusen är ca 970mm.
Höjden från golvet upp till underkant av sidorutorna är ca 430mm.

Djupet vågar jag inte svara på men ca 700...
Användarvisningsbild
av opA
#425169
Måste säga att är du ute efter en familjebil med utrymme i bagaget så är V50 helt fel bil.

Man blir förvånad hur faktiskt litet bagaget i V50 är... det ser någorlunda stort ut på utsidan men när du väl börjar packa så får de inte plats särskilt mycket :)
av Doby
#425188
I senaste TV mäter de antalet läskbackar som ryms i ett antal mellanklassare. V50 var faktiskt förvånansvärt bra jämfört med många till synes större bilar.
Användarvisningsbild
av opA
#425340
Doby skrev:I senaste TV mäter de antalet läskbackar som ryms i ett antal mellanklassare. V50 var faktiskt förvånansvärt bra jämfört med många till synes större bilar.
Hur ofta är det läskbackar man lastar ? ;)

Säger tyvärr inte så mycket..
av VXC70
#425350
man får plats med barnvagn.
vilket man inte får plats i Saab 9-3 sport combi.

skaffar man en renault trafic L2 då behöver man inte ens fälla ihop barnvagn bara ställa in som den är. och höjden och längden på bagaget är enormt! :D

Hade bytt båda oken och luftat systemet. T.o[…]

244 - Bälte bak

När jag satte rullbälte bak på 144[…]

Trögstyrd V70 trots ny servopump

Kärvande rattaxelknutar är väl en k[…]

AC problem V70 2016 D3

Det är ju bara att plocka bort relät och[…]