Dieselputte:
Tätningen är oftast av grafit och tätar tillsammans med en mycket tunn oljefilm. När kompressorn har många mil bakom sig så är spelet större och om det står still under lång tid så kan gasen trycka sig gasgångar genom oljefilmens tunna lager och när gas-gången når utsidan av tätningen så pyser det ut gas mycket fortare.
bästa sättet att undvika gasläckan i axeltätningen är att kompressoraxeln snurras en kort stund med jämna mellanrum vintertid - mer sliten kompressor, ju oftare men minst var fjortonde dag. I en hyffsat modern bil så görs det automatiskt av ECC-kontrollern kort efter varje motortstart även vid minusgrader (dock i intervallet några plussgrader till -5 - -8 grader, inte när det är -15 grader). För att den här automatiska 'motionen' skall göras förutsätter dock att AC-knappen alltid är påslagen och att bilen används något så när regelbundet.
En bil som står uppställd månadsvis utan att motionera AC-kompressorn ber om att systemet är tomt senare på våren...
frippe87, S80:
på er beskrivning låter det som att spelet på gapet i magnetkopplingen är för stor - symtomen är att AC:n startar när bilen är kall och sval väder men slutar att fungera när det är riktigt varmt ute.
Det bero förutom den stora vidden i gapet på magnetkopplingen (över typ 0.6 mm gap) och att spelet blir större när allt är varmt samt att laddningspänningen på generatorn dras ned när det är varm ute.
Magnetkopplingen kanske precis lyckas dra vid +14.0 Volt laddspänning när motorn (och generatorn) är kall, men när motorn är varm och generatorn 'kyls' av varmluften från kylaren så kanske laddspänningen bara är 13.7 Volt och då är spänningen för låg för att skapa magnetkraft nog för att övervinna gapet så att magnetkopplingen skall dra ihop sig. Det här märks främst på AC med ON/OFF-styrning där magnetkopplingen hela tiden används och slits mer medans kompressorer med variabel kompression så är kopplingen alltid dragen efter kallstarten och dessutom slits kopplingen inte alls på samma sätt som en ON/OFF-kompressor som slår till och ifrån hela tiden.
Det finns ett antal trådar om att shimsa om kompressorn nu i dagarna (det märks på antalet AC-inlägg att det är värmebölja ute nu

) och förmodligen är omshimsning av kompressorn som gäller för att lösa era problem - och det kan man göra själv utan att tömma kylmediet om man är normal mekkunnig - även om det är trångt som fasen.