Forum för ekonomiska frågor som rör volvoägandet, t.ex. försäkringar, garantier, trygghet, verkstäder, lån et.c.

Moderator: Moderatorer

#404393
Då blir den förra ägaren skyldig att betala skatt och försäkring... Därför ska det ju skickas in av säljaren.

Pappret om ägarbyte är ju inget bevis på att du äger bilen. För att bevisa att man äger något så skriver man ju normalt köpekontrakt och kvitto.
#404731
DDD skrev:Börja med att upplysa den föregående ägaren att denne betalar skatt och tillhandahåller försäkring på bilen. Fråga om denne vet vad detta kan innebära.

MVH

Blir inte så mycket skatt och försäkring på en avställd bil !!.
#408711
Jag har för mig att om du inte vet var din avställda bil befinner sig tex om den är stulen är du skyldig att ordna en trafikförsäkring. Om detta är sant (vilket det rimligtvis inte borde vara) gäller förmodligen samma sak för den som nu är registrerad ägare dvs han är skyldig att ha bilen trafikförsäkrad då du kanske åker med bilen på allmän väg.
Slirande automat

Byter du var 12000 mil?

Bensin lukt

Trasig vevhusventilation kan sprida dålig […]

Skulle volvo ha 3000-4000 tusen för ett byte […]

Enormt vägljud i V90

Jag undrar om ni andra här känner igen[…]