Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#401112
Redlös skrev:Jag håller med Carman. Runt 5000 är rätt pris för en sån bil. Då har du råd att byta motor också utan att du är uppe i samma pengar som för en fungerande bil.
ägaren till bilen vill ha betalt för stylinglamporna fram och bak + xenon satserna 4st 2st halv 2st helljus
samt dom nya vinterdäcken och för det vill han ha 15lök tycker också det är lite väl mycket
men bilen är ju jättefin i övrigt är ju bara frågan om motor är kass elr inte?
#401154
Har han originallamporna kvar så kan han ju behålla ufo-ljusen, och så köper du vinterdäcken för 5000 och får bilen på köpet. Du får ju såklart göra precis hur du vill, men så särskilt mycket kostar inte en V70 -97 idag. Definitivt inte en defekt sådan.
#401189
Redlös skrev:Har han originallamporna kvar så kan han ju behålla ufo-ljusen, och så köper du vinterdäcken för 5000 och får bilen på köpet. Du får ju såklart göra precis hur du vill, men så särskilt mycket kostar inte en V70 -97 idag. Definitivt inte en defekt sådan.
tyvärr finns ju inte orginallamporna så klart
vet att v70 inte står så högt men dom ligger ju på 20+ iallafall
men jag kan tänka mig att ge en 10-12 max för bilen då den är jädrigt fräsch i övrig med
svart helskinn turbo och manuell
automat står ju inte så högt i kurs direkt
#401215
Förstår inte varför du skall köpa denna bil,då den kan kosta dig mycket pengar innan den är klar.Varför tror du att han vill sälja den och inte laga den själv,sen är den inte lättsåld heller som en importbil,Gör som dom andra säger leta efter en annan bil om du inte får den för 5000 kr
#401269
Varför köpa på sig bekymmer?
En pimpad, trasig importbil med osäker mätarställning.

Hur i helv---te kan detta vara ett attraktivt val? :roll:
Spolning av automatlåda

Kan det verkligen stämma? Vi har bytt olja […]

https://www.jagrullar.se/forum/viewtopic.php?f=56&[…]

Ström och genomföring verkar inte s&arin[…]

Renovering framvagn Volvo 240

Var ut och körde ca 5 mil, men det är no[…]