Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av ~Kalle~
#397817
Tror inte det är någon ide att chippa en GLT. Du får inte så mycket för pengarna :wink:
av Diboss
#397934
Pengarna är 300 så det gör varken från eller till.
Är det inte någon som har chippat sin GLT?

Det detta är vad som står i annonsen

dom är som nya dom ger effektmässigt ca 195hk samnt 235 nm med ett sportavgas, öppet filter och dessa chippen i. så får den en märkbar skillnad på både bottendraget och farten.

även ngt bättre bränsle ekonomi.
av *pettson*
#397952
Vad bra? Det är alltså dubbla chip för 300? Menar det är ju ett styrdon för tändningen som måste anpassas.. sen ett för bränslestyrdonet. Sen är 15hk på toppvarv ungefär vad som går att trolla ut. Vridmomentsmässigt går det att flytta kurvan men det går inte att trolla fram massor med mera moment.
Användarvisningsbild
av Rökmåln
#398265
*pettson* skrev:Vad bra? Det är alltså dubbla chip för 300? Menar det är ju ett styrdon för tändningen som måste anpassas.. sen ett för bränslestyrdonet. Sen är 15hk på toppvarv ungefär vad som går att trolla ut. Vridmomentsmässigt går det att flytta kurvan men det går inte att trolla fram massor med mera moment.
Håller med här, GLTn har ju sitt mos vid höga varv.
V60(19-) Cross Country US Import

Hej Jag är lite sugen på att importer[…]

Det är för dåligt, men hoppas att […]

Trasig taklucka

Blir svårt iom att hela glasluckan och delar[…]

Spolning av automatlåda

Aja men den kan väl lika gärna rasa f&ou[…]