Här kan ni klottra av er sport, politik, efterlysningar m.a.o offtopic!!!

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Brainy
#393288
Hej.

Håller på och ska flytta kontoret och måste då dra nytt nätverk. En bekant fick höra detta och kom igår in med 100m. Sladden heter 24AWG 4PR CAT.5e STP Cable.

Sen står det även item no. TP-44.

Jag antar att denna är oskärmad? Det bör iofs inte vara något jätteproblem, men är den tillräckligt snabb? Ett par, tre hundra mbit vill jag i alla fall komma upp i, minst.

Det som ska dras är först en tråd med internetaccessen tvärs genom hela kontoret till serverrummet, detta blir den enskilt längsta dragningen. Därifrån kommer det sedan att gå några kortare stumpar ut till 3 arbetsplatser och även 2st till skrivare som kommer stå i anslutning till ett av kontoren. Sträckan hit är för kort för att bry sig om att ställa en switch till där. Så den enda tråden som kommer delas av flera är den mellan switch och server och mellan switch och internet (10/10mbit).




mvh
Anders
Användarvisningsbild
av cybermunk
#393316
STP Shielded Twisted Pair
UTP Unshielded Twisted Pair
Användarvisningsbild
av cybermunk
#393913
Lycka till med nätverkandet :)
av llesrof
#393935
TP-kabel bör väl inte vara längre än 85 meter, eller var det bara förr?
Användarvisningsbild
av cybermunk
#393987
Det är max 100 innan repeater, men det är lite si och så med det, går att köra med över 100 m tp men det kan ge lite svajigt resultat.
Användarvisningsbild
av Brainy
#393990
100m, men min längsta längd blir ~100m.

Har klippt till en stump och testat idag. Den verkar klara 1gbit utan problem, kopplade utan skärmen.

/Anders
Användarvisningsbild
av crumpets
#394432
Cat5 klarar som sagt gbit, då använder den alla sladdar. Upp till 100mbit används inte alla par.

En grej att tänka på är att du icke bör använda sköldad kabel i utrustning som inte har specifika anslutningar för det då skölden i så fall kommer fungera som antenn och plocka upp brus du verkligen inte vill ha med.

Inte särskilt många switchar har uttag för sköldning så detveteattan om du har det. Ingen av de snordyra routrarna eller switcharna vi labbade med när jag läste nätverksteknik hade det iaf :shock:
Användarvisningsbild
av Brainy
#394489
Crumpets, njae... Cat 5 gör det inte, däremot Cat 5e som jag har.

Exakt, det var den nyttiga läxan jag också drog när jag läste på under helgen, problemet är dock inte om det finns skärm på kabeln utan om den bara blir jordad riktigt i ena änden.
Så jag har inte kopplat in skärmen alls och slipper därför bry mig.
Användarvisningsbild
av falcon
#394514
Jag hade kört på en cat 6 kabel ( 200Mhz) den har dubbla bandbredden mot en cat5e kabel (100Mhz).
Om du kommer att köra tyngre apps så kommer du att ligga nära max på en Cat5e kabel.
Sedan är skönt att veta att Kabeln inte kommer att vara flaskhalsen i nätet.
Spec nu när SSD diskarna kommer.
Tryckslang v70 D5

Hej, undrar om någon vet vad nedre delen av […]

Jag hade samma problem i min C30. Jag plockade is&[…]

Ja det har aldrig varit så mycket lekstuga […]

..Nu borde ju läget vara ca 100 miljarder k[…]