Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av 36000mil
#379620
Jag var på väg till bilprovn med min 855 1995 (41000 mil) då plötsligt motorn dog vid ett rödljus. Helt omöjligt starta. Dagen efter startade med hjälpkablar och körde c:a 30 min och samma sak igen! Lämnade till Bilia, de bytte "huvudrelä". Körde hem och efter 25 min lät motorn inte helt OK. Lämanade in igen o bytte bräslepump för dyra pengar. Nu kan jag köra i 10 min inna den dör! Kompletterande info: batteriet är inte starkt, är alltid mer eller mindre urladdat när jag försöker starta på nytt! Slangen från luftfilter är sprucket som jag lagat med eltejp. Bilias nästa förslag på byte är fördelare o rotor, men stoppet borde väl inte i så fall komma direkt?
Användarvisningsbild
av Phantom
#379623
Det kan ju vara det omtalade bränslepumpsrelät som många haft bekymmer med här på forumet, vilket visar sig efter en stunds körning.
Kolla även upp laddningen med bilen igång, och är den ok kanske du har ett dåligt batteri som ställer till problemen för dig. Och vet du redan nu att batteriet är dåligt så är det väl ett byte omgående om batteriet är gammalt.

https://www.youtube.com/watch?v=iu9z5m78Szw

Följande felkoder SAS-000E Rattvinkelgivare […]

Polestar 5

Är Polestar 5 och ES90 samma bil under skale[…]

Varierande laddtryck Volvo 940

Ja och om den glappar så är det vä[…]