Bilstereo, DVD, GPS mm...Tips och trix…ej modellspecifik

Moderator: Moderatorer

av Rådlös
#37124
Båda händerna på ratten - röststyrning och Bluetooth fixar resten.

Volvos nya handsfree-system med trådlös uppkoppling förutsätter att mobiltelefonen har Bluetoothfunktioner.

När föraren kliver in i bilen kopplas mobiler direkt samman med bilens högtalarsystem och med ett tryck på Bluetooth-enheten, som faktiskt är en liten blå knapp, aktiveras röststyrningen.

Upp till 20 namn eller röstmärken kan sparas i handsfree-systemet. Det går också att ringa upp via kortnummer eller genom att tala in telefonnumret, skriver Volvo PV i ett pressmeddelande på onsdagen.

Vid inkommande och utgående samtal dämpas ljudet automatiskt på bilens audio- och navigationssystem. Lämnar man bilen innan samtalet är klart flyttas det automatiskt över till mobiltelefonen, skriver Volvos informationsavdelning i meddelandet.

Upp till fyra mobiler kan anslutas till systemet, men man kan bara använda en åt gången. Extrautrustningen kostar drygt 3.000 kronor.

Det är telekomföretaget Motorola som levererar tillbehörssatsen.
Användarvisningsbild
av falcon
#37203
Det låter liknande Pioneer AVIC-X1BT,Men pioneer kostar nog en bra slant mer.
Hoppas att man slipper se folk som har mer uppmärksamhet på mobilen än på vägen snart.

//Peter

Jag fattade det som att TS kommer att vara öv[…]

Oljeläckage S40 1.8F -08

Mellan motor och växellåda? Troligen p[…]

Det finns ju småfirmor som reparerar styrenh[…]

Apropå ynkligt bagage, är ID4ans 543 l […]