Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av thelaughingmadman
#358555
Hej!

Går i köptankar och har helt snöat in mig på Volvo 960.
Den finns ju med två motorval, 2.5 liter, 168hk och 3.0 liter, 204hk. Har försökt leta efter 3-litern, men tyvärr är det ganska få som passar mina krav (sedan, automat, helskinn, 95+) som finns ute på blocket.
Läste i en tråd på Flashback.info att 3.0 litern egentligen bara behövs om man vill dra mycket, annars märks ingen större skillnad, varken prestanda eller förbrukning, även om 2.5 litern drar lite mer enligt fabriksuppgift.

Så, vad tror ni? Kan man lika gärna köpa en 2.5 liter, eller ska man hålla pengarna i fickan tills en schyst 3.0 liter dyker upp?

Tacksam för svar
tlm
av Amirv8
#358854
har du sökt på volvo s90 som den den nyare modellen av 960 heter jag tycker att du ska vänta lite det brukar alltid dycka upp något på våren
av thelaughingmadman
#359075
Nu var ju inte frågan huruvida jag skulle välja en 960 eller S90, utan motorvalet. Även S90 har ju båda motorerna, så väntar jag till våren och försöker få tag på en S90 (vilket det lutar åt nu), så måste jag ändå veta om 2.5an räcker eller om man ska satsa på en 3.0a.

Tacksam för ytterligare svar
Användarvisningsbild
av crumpets
#359167
Jag har en 2.5 och nog räcker det helt klart. Man stör sig alltid lite på att den varvar så dant på motorvägen (min är exakt 3000 varv för 110kmh), men i övrigt känns motorn inte särskilt trött och en sexa har ju alltid ganska mysigt sug ändå.

Självklart är en 3.0 bättre, men bilen är ju trotsallt en helhet och en 960 är fantastiskt trevlig i alla övriga avseenden, så jag kan inte annat än rekommendera dig att köpa om du hittar en 2.5 i bra skick i ditt prisintervall.
Tänk på att 3.0 ligger högre i pris, så ska du ha samma pris får du ju sämre skick i övrigt.
av I.H.P
#359583
Om du funderar på de nyare så har du ett tredje alternativ: 3.0 180hk som sitter i S90, är tydligen en trevlig maskin med effekten flyttad nedåt i registret.
Har ingen egen erfarenhet av 2.5 men enligt både utländska och Svenska forum så drar den lika mycket eller mer bensin i automatutförande så i mina ögon är den bara intressant vid manuell låda. 3.0 204hk finns enbart med automat, 3.0 180hk finns med båda.
Att 3.0 är dyrare i inköp hänger nog oxå ihop med att de ofta oxå är bättre utrustade.
//Björn
Användarvisningsbild
av quisten
#362371
Jag har en 960 3,0 -95 (Usa modell 180hk) Som är upp chippad 16hk.
Fd: Björn Holtes bil (volvo chef i usa)
Full utrustning allt fungerande olivgrön met med ljust helskinn.
Har ägt denna bilen i 6år det enda som har krånglat är just handbromsen.
Bytte rubbet ink skivor så nu är den perfect.
Kan faktiskt rekomendera 960/s90 då det är en riktigt bra ihopskruvad bil.
Funderar på att byta mot en s80 men är så nöjd med 960in så jag är i valet
och kvalet.
Samt att den är roligare på is än en s80..... :-)
av Gelis
#362479
Har en 960 3,0 204 hk, dock en 93:a den har tjänat mig väl i 12 år och rullat 17000 mil

Kan nog säga att den varvar inte 3000 i motorvägs fart, så 204 hk är det nog lite bättre bottenvrid i.
Som sagt så är nog dom tidigare 3,0 liters alltid mer utrustade än dom senare 2,5 liters.
Min har all utr. utom skinn.

Det största problemet har varit def. handbroms, tyvärr ett helvete (och många fula ord) att byta wirar. Men det är fixat nu.

Skulle nästan vilja påstå att kvalitetsmässigt så var det nog den sista urVolvon.
När Volvo gick över till F-drift så känns det som man tappade något på vägen, nämligen den här rubusta känslan.

Dock så har jag, efter många år,ju fallit för suget efter en annan bil och skaffat en S80 T6:a. Visst man åker som en kung, men kvalitetsmässigt njaäe, känns att det är lite "smäckigt".

Så 960:n är motvilligt till salu.

Jag har ingen erfarenhet av att använda bilas[…]

Byta den stora är görbart om man inte ha[…]

Ladd problem Volvo 760

Normalt laddningsspänning på tomgå[…]

Motor lampan tänds volvo V70 2006

Hej har problem som jag inte förstår B[…]