NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Walgot
#354836
Har en v50 2.0D -07 där jag ej har tiduret till tillsatsvärmare.

Såg i specifikationen att det står tillsatsvärmare - diesel, vad menas med detta? Är det bara att programera tiduret då? Eller kan det vara något annat som saknas.

Har varit inne på bilia med bilen och de har kollat på det, de sa att det saknades vattenpump + kabelmatta + mjukvara för att få det att fungera. Men jag tvivlar nu en aning på det. Det står ju faktiskt "Tidur för tillsatsvärmare" har jag alltså tillsatsvärmare som specifikationen på bilen säger så borde det bara vara att slänga in mjukvara. Rätta mig om jag har fel?

Är tacksam för alla svar, kanske någon som har haft samma problem?
Användarvisningsbild
av ~Kalle~
#354927
Tillsatsvärmare är själva dieselvärmaren

Tidur är det där du ställer in tiden du ska iväg och då ska bilen vara varm. Konstigt om det inte finns, då ljuger de alltså :???:
av Doby
#355087
Tillsatsvärmaren kan ju gå under gång för att hjälpa motorn nå rätt arbetstemperatur. Den kan även användas tillsammans med tidur för att värma bilen när motorn är avslagen.
p-sim (mini sim) surf xc40

Bump!

Finns ju inget att spola på en manuell l&a[…]

Elpriset

Vattenfall, 2023 sänkt till 16A, 2585kr 20[…]

Registreringsskyltsbelysning var?

Nu har du fått många bra svar. Annars […]