Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av holstan
#353319
Har en volvo 850 T5 -94 som det börjat rinna olja ur, den kommer ut där mellan röret från luftburken till turbon. Gissar på att det bara är att byta ut turbon? (Drar ca 2 liter olja på 100 mil) Så till frågan, går det att sätta dit turbon från en 850R? Har kollat runt lite på avgassystem och kommit fram till att det är samma avgassystem till T5 som R så den borde ju passa på avgassidan och gissar på att det är samma grenrör på båda då också så då passar det ju där med. Men passar allt annat? Anledningen till att jag vill byta till en R turbo är för att jag kan få tag på en billig, är inte ute efter att öka hk/kw.
Användarvisningsbild
av Rookkeer
#353344
Hej!

om jag inte missminner mig så är R i T5 R något som visar att det är mer utrustning, det är nog samma turbo mer R:et är bara för mer utrustning eller anorlunda fron , är nog inte för mer pulver
Användarvisningsbild
av Rookkeer
#353473
holstan skrev:Vad jag vet så finns det T5 med 225hk, T5R med 240hk och 850R med 250hk?
okej jag trodde att R var ett ballare sätt att säga att mna har en massa lull lull
av *pettson*
#353493
hmm turbon. Minns jag inte fel sitter det en 15G på en t5 och ett 16T på en R. Alltså en storlek större. Den gör varken från eller till om du inte har programvaran till. Maxladd är maxladd oavsett om du går upp 5 storlekar på turbo. Programvaran är det som ändrar laddtryck och tändning samt bränsle om vi nu ska gå rätt väg till effekt.

Det är vänster fram som låter. . I[…]

Varierande laddtryck Volvo 940

Har problem med en 940 laddar kring 0.8 bar och ha[…]

Vad heter det som är trasigt?

Hej Det är krängningshämmarens bus[…]

Funderar på en c70 som hobbybil, vill I s&ar[…]