Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av bobcat
#352445
Kontrollmärket tas bort
Från och med den 1 januari 2010 tas systemet med kontrollmärken för fordon bort. Det beslutade regeringen under hösten.:/Bosse
Användarvisningsbild
av crumpets
#352451
Det var på tiden :)
Polisen kan ju ändå slå upp skiten på en halv sekund på en dator.
Användarvisningsbild
av XC90_Executive
#352454
Det blir jobbigt för polisen kan jag säga. Även om VV ger en del pengar för det extra besväret så är det jobbigt. Istället för att bara kolla på kontrollmärket så krävs det radiokontakt med LKC.
Användarvisningsbild
av crumpets
#352459
Snicksnack. Att pilla ihop en applikation som kör en sökning mot vägtrafikregistret mha 3g-nätet tar _inte_ lång tid och det går att installera i varenda snuts laptop eller mobiltelefon.
Lägger man ytterligare några timmar och tusenlappar på en skicklig programmerare kan du koppla den till kameran som jag antar sitter i polisbilarna redan och söka direkt på regplåtar man ser.

Att använda klistermärken år 2010 är rena stenåldern.
Användarvisningsbild
av crumpets
#352486
Ett litet javaprogram som gör en databasquery kan de låta ett par exjobbare från valfritt datortekniskt universitetsprogram göra :) Dessutom är jag relativt säker på att de redan har det. Gäller bara att få ut det i bilarna(om det inte redan finns?).

I längden lovar jag att ett såpass simpelt system är billigare att köpa in som engångskostnad än hela karusellen med tryckande/distribuerande av klistermärken till samtliga sveriges fordon år ut och år in :) Glöm inte att det är en stor kostnad.

Men du har ju rätt i på ett sätt att kostnaden förs över från transportstyrelsen till polisen, och det borde ju såklart regleras på något sätt i deras budgetar...
av erc
#352489
Håller med. Slopandet av klistermärket är det kanske vettigaste som beslutats på länge.

Nu återstår bara att slopa nummerskyltarna, varför i inte i hela EU? Alla bilar har chassinummer vilket är fullt tillräckligt för identifiering. Ärligt talat - varför ska vi köra runt med stora skyltar fram- och baktill på bilarna? Egentligen?! Fjärravläsning av chassinummer skulle fungera utmärkt med transpondersystem.
Användarvisningsbild
av SvenB
#352511
XC90_Executive skrev:Det blir jobbigt för polisen kan jag säga. Även om VV ger en del pengar för det extra besväret så är det jobbigt. Istället för att bara kolla på kontrollmärket så krävs det radiokontakt med LKC.
Det gör de ju redan i dag. Märket talar ju bara om att allt var okej när märket skickades ut, inte vad det är i dag. De "slår" ju på bilen oavsett om märket är okej eller inte. Enda skillnaden är att du garanterat blir stoppad och bötfälld om du glömt att sätta dit märket.
av Achi
#352584
Undra om dom gör nya skyltar som är mindre nu när vi inte kommer få skattemärket någe mera?

Antar att alla ni som vill ha mekaniska handtag o[…]

Dubbelmassesvänghjul

Någon som vet huruvida min V70 2.5T B5254T6 […]

Elpriset

Vattenfall, 2020 ………… […]

Tack :-)