I denna avdelning finns allt som har med motorarbeten och trimning att göra, vare sig de är enkla eller avancerade. Glöm INTE att skriva vad det gäller för bil, årsmodell samt motorbeteckning!

Moderator: Moderatorer

#344273
Hej jag undrar om någon vet inom vilket intervall orginal turbonål på en 940 FTT 96:a rör sig?

Det är många diskussioner kring extra laddtrycksmätare från diverse tillverkare och i sökandet efter information kring vad som rekommenderas, och vad som inte rekommendras slog mig tanken att man borde kunna använda sig av skalan på den mätare man faktiskt har monterad per orginal i panelen.

Har ett vikingchip installerat och en ställbar WG-klocka som väntar på att få ta sin plats. Men vill då gärna ha koll på hur mycket man ställer laddet.

Någon på forumet borde ha koll på detta. Exempelvis ha jämfört en pålitlig extern mätare med skalan på turbonålen. Om så är fallet, dela gärna med er av era erfarenheter.
#345190
tjenare om du har den turbomätaren där halva är vit så har du ganska exakt 1 bar på slutet av det vita så har du ett chipp som klarar det är det bara lägga sig där lite under kanske då för att vara på säkra sidan om du inte har en extra mätare kopplad då.

Från en "kompis" :-D ✅ Du har a[…]

Har dykt upp ett par lågprisbilar till nu.[…]

Men för alla behörigheter gäll[…]

Går den i fem sekunder för att sedan st[…]