Här kan ni medlemmar presentera era bilar med bilder, information etc. Skriv gärna era projekt ni håller på med också! Max en tråd per bil!

Moderator: Moderatorer

#340631
Alltså. Så här ser en tank-armatur ut.
Bild

Längst till vänster ser du en stor svart platta. Den drar man fast i tanken med en stor "ringmutter". Lika stor som plattan.
Ner från denna platta hänger går det ett plaströr som synes. I detta plaströr löper en flottör, som anger bränslenivån. Sen längst ner på sidan på detta rör sitter bränslepumpen. Den silvriga burken med en påse längst ut.

Hoppas att det klarnade lite.
#340708
Glömde att nämna det, men själva pumpen är som sagt från Walbro. Men armaturen är från en 945 turbo.. Och det ser väl "nästan" likadant ut. Jag tror att eccy och jag konstaterade att den som satt orginal i min 745a var i plast eller nått sånt och att den från 945an var i metall. Sak samma, det funkar..
Så är det bara å koppla in å köra, walbropumpen var lustigt nog väldigt lik volvos orginalpump, så den passade i princip rakt i orginalkoppen (som man ser på eccys bild)..

/Ticken
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 24

Jag har en trasig dörrlist, har testat det me[…]

Volvo xc90 2017 d5 R design

Det ska inte vara några problem, om jag har […]

Hjälp med Vida

Tack Jallemet. Saken är att min OBD läsa[…]

Katalysator...

Om du har original downpipe (främre avgasr&ou[…]