Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

av vilbe
#321543
hej ska köpa en billig 2:a bil den skall vara minst 7sittsig och runt mitten på 90talet gärna dra lite bensin
några förslag.Astro,Galaxy,Sintra,Trans sport,Previa,Voyager. eller har ni något förslag på en bra o driftsäker bil.
Tacksam för tips vilbe
Användarvisningsbild
av camaro69
#321561
En VW-buss är billig och driftsäker. (Dock ej Sharan utan en riktig VW-buss)
Användarvisningsbild
av Funk
#321610
Kollegan har en Ford Windstar som han är väldigt nöjd med, kräver täta oljebyten dock.. Reservdelar kan vara lite väntetid på då den aldrig såldes i Sverige utan som regel är tyskimporterad.
Svågern hade en Voyager, och den var väldigt dyr i drift och service, fungerade dock klanderfritt för övrigt. Även Trans Sport har ett par egenheter som kan bli kostsamma på servicar om man har lite otur.

Jag får nog hålla med Camaro69 , VW:s bussar ger mycket för pengarna.

/Thomas
av vilbe
#321893
tack för svaren blir kanske att leta vw-buss då.Tycker dock att dom är lite dyrare än andra minibussar men man får kanske vad man betalar för.
vilbe
Användarvisningsbild
av camaro69
#322043
Dom är också lite bättre.

Men är man snålvarg, så är man.

… och det mesta av kapitalet bundet i fasta[…]

Men nu fick jag i alla fall några sidor att […]

Motorn tappar kraft och dör.

Ja det är lite konstigt det där med kon[…]

Där är något som är tokeri p&[…]