Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av tombac
#319467
haj tänkte bara höra , jag har bytt övre främre motorkudde som sitter precis över motorn. själva kudden va 60mm i diameter och hållet där den ska sitta är ca 62-63mm. det var rätt kudde till min modell enligt affären.men undrar bara ska det va nån milimeter glapp eller ska den va helt tajt så man måste banka in den??

mvh tombac
Användarvisningsbild
av Nexus
#319535
det ska då inte vara ett glapp utan tajs så man får pressa i nya bussningen.
av alan
#319560
Om det är samma som jag bytte så var man tvungen att pressa in den. fanns en guide här förut. Är det den som sitter mellan torped vägen och motorn?
av tombac
#319570
ok.aa då måste man undersöka om det verkligen va rätt..det är den bussningen som sitter fast i motorblocket.
av tombac
#319786
aa jag slängde bussningen o köpte hela fästet o satte dit från mekonomen. (ja aluminium) ser inte såå stark ut... gummibussningen alltså..men håller väl ett tag.

Har antagligen inte hänt något katastro[…]

3G släcks

Gäller detta även årsmodell -21? […]

Svart rök

Har du läck på intercoler eller slang m[…]

Har fått tag i en stötfångare bak[…]