Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av magnusd
#308500
Hej
Har ett irriterande fenomen på torkarna fram. Alla lägen fungerar utom "Av".
Gissar att det finns ett relä som styr detta någonstans.

Är det relät eller kan det vara något annat fel?
Var sitter relät?
Någon som vet vad ett nytt kostar?

Hälsningar
Magnus
av zäta
#308503
bilmodell? årsmodell?

det som brukar styra stopp av torkare i parkeringsläget är strömställaren=spaken för torkaren.
av magnusd
#308505
V70 -00 Gamla karossen. Min fundering på relät beror på att alla andra lägen fungerar. Det är uppifrån och ner, Intervall, av, konstant, konstant snabb. Eftersom endast ett läge lagt av funderade jag på relä.

Det kan också vara orsakat av Volvo eftersom de bytt tändningslås. Hämtade bilen igår. Idag uppstår detta. Kan de ha kommit åt något?

/Magnus
av magnusd
#308556
Då borde du få betalt av Volvo för sveda och värk
Jo, man kan tycka det, men tror det blir svårt att bevisa. Jag kan ju inte heller med säkerhet säja att sladden inte varit skadad tidigare. Jag har inte fixat det ännu. Trångt som attan att komma åt så det får vänta tills dagsljus. :D
av magnusd
#309208
Då kan du ju passa på att uppgradera reläet samtidigt
Jag har faktiskt läst detta tidigare, men inte tänkt mer på det. Jag ska faktiskt följa ditt råd. Helt suveränt. Mest nederbörsdrikt i landet är f.ö Växjö, där jag bor! :P
Tack för tipset. F.ö kan jag berätta om någon söker på detta, att jag lossade plastbiten under ratten, lossade kontaktdonet till strömställaren ock drog fram sladdbunten under ratten. Lite kirurgfingrar får man ha för det är inte många milimeter de lämnar på sladdarna. Därefter skarvade jag den skadade sladden med en vanlig klämhysla.

Kommer man inte åt, sitter strömställaren med 2 skruv.

\\Magnus
Bensinpump till B27A 1978?

Jag håller med om att 1389447 förmodlig[…]

Nya Volvo XC70 PHEV

:-) https://youtu.be/AENhUQENhFU?si=SfKz4E_CAF8C[…]

Felkod, problemet löst

..Satt ingen ventil på bilen, hittade kont[…]

Jag skulle byglat i sockeln till bränslepumpr[…]