Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av crumpets
#308367
Igår var jag och köpte en fjärr till bilen, och på bilia sa de att man skulle vrida om nyckeln 5 gånger och sen klicka på fjärren för att programmera in den i volvoguarden.
Jag tyckte det lät skumt att man skulle vrida om hela vägen så jag frågade specifikt "ända till dit motorn drar igång?" Japp tyckte han. Ända dit.

Kändes jävligt mysko men vem ska man lita på om inte volvo själva? Sätter mig i bilen och vrider som en tokig. Inte ett skit händer, troligen är larmet avaktiverat och jag har inte tid att gå in närmare på det där och då.

Kommer fram till min destination och provar igen. Samma resultat. MEN!

Motorjäveln har nu börjat gå risigt. Tomgången hoppar upp och ner från 500-1000 varv (brukar ligga på ca 1000 stadigt och fint), och jag får till och med motorstopp när jag backar på motorvarvet :shock: ALDRIG hänt förr!

Har läst på lite om vad som kan vara fel, styrbox och LMM verkar de flesta säga. Kanske spridare också?
LMM Borde man ju kunna kontrollera kablarna i, men hur fan kollar man om nåt av det andra är paj? Måste ut på en 30milatripp imorgon så det brinner minst sagt i knutarna :shock: HJÄLP!
Användarvisningsbild
av crumpets
#308388
Kanske det skulle kunna vara lambdan också? Den är väl rätt känslig? Det ska ligga en multimeter härnånstans.. Hur kollar man lättast lambdan?
Användarvisningsbild
av crumpets
#308394
Tråden i LMM ser intakt ut i alla fall. Tomgångsspjäll och lambda står nog härnäst på listan. Kom igen nu! Enklast sätt att kolla dessa?
av Hemulen
#308395
Kör en sväng så att systemet läser in nya värden.........i och med att du har haft loss säkringar och dylikt så har systemet helt enkelt nollat sig. Kan vara så............inte helt omöjligt :D .

Vårstädning idag :-)

emblemwraps -crome delete

Jag har den på min bil, ser bra ut. IMG_0[…]

Ja det är i andra läget som säkring[…]