NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av rengsjö
#304523
Går i tankar på att köpa mig en C30 2.0 D. Har provkört och är mycket imponerad. Jag undrar lite över servicekostnader, vanliga fel, om det är någon som eftermonterat dragkrok, och vad det i så fall kostar.

Allt gott//Tommy
Användarvisningsbild
av poseidon
#304531
Servicekostnaden är ungefär 3500 kr/2000:e mil.

Vanliga fel, inget speciellt iaf inte motorn.

Skall du montera kroken hos volvo så gissar jag på 7-8000 kr..... Själv typ halva kostnaden. Det finns bra beskrivningar av hur man gör på V50 här på forumet å där lär ju inte skilja så fantastiskt mycket mot C30n.
Användarvisningsbild
av henka35
#304618
6000 mil kostar 5800 SEK på en V50 2.0D i alla fall. Då fyller man på additiv för partikelfiltret men det kostade bara några hundringar om jag inte minns helt fel.

//Henrik
Användarvisningsbild
av Kaikki
#304653
Kan bara varmt rekommendera 2 liters dieseln till C30, utmärkt kombo...

Inte att rekkomendera! "Läppen" vil[…]

Menar du styrtappen? Har ALDRIG lyckats slita av […]

Byte inre styrled

Med värme och multispray var inre och yttre b[…]

Hjälp att hitta delnummer

Löste det till slut. Krångligt och tr&a[…]