Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av iRonNuke
#304225
Hejsan, bytte tändstift på min Volvo 940 -91 GLT precis. Nu är det bara så att lite rester av gamla tändstiftet (keramiken) råkade trilla ner i motorn. Startade upp den och det lät ju inte jättebra, jag stängde av direkt. Hur farligt är det och kommer det smulas sönder med tiden?

MVH Johan
Användarvisningsbild
av lilleman
#304236
samma sak hände min granne han tejpade en slang som gick att få
in genom tändstiftshålet han tejpade slangen på dammsugaren
och lyckades få upp bitarna :lol:
prova du med han tejpade slangen på det minsta munstycket :D

mvh/Roger :D
Användarvisningsbild
av Lilja
#304241
Är det bara keramikbitar tror jag inte det spelar så stor roll. Det smulas sönder och bränns upp med tiden så. Metall är ju hårdare än keramik ;)
av stw78
#304333
Aj aj aj.. de där är ju inte bra.. de kommer ju troligen skrapa cylindern och kanske till och med bli en repa i cylindern vilket i följd bli dålig komp i cylindern..
Användarvisningsbild
av Lilja
#304337
stw78 skrev:Aj aj aj.. de där är ju inte bra.. de kommer ju troligen skrapa cylindern och kanske till och med bli en repa i cylindern vilket i följd bli dålig komp i cylindern..
Nja inte av keramik. Keramik är ett mycket svagare och porösare material än metall. Dvs det kommer bara krossas och finfördelas och sen brännas upp.
Har t.o.m. tappat ner bitar från en kopparhylsa på en lastbils diesel ner i cylindern och den går fortfarande hur bra som helst, småbitar iofs men ändå. Koppar är mjukare än stål ;)

Vårstädning idag :-)

emblemwraps -crome delete

Jag har den på min bil, ser bra ut. IMG_0[…]

Ja det är i andra läget som säkring[…]