Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#303634
Hej pojkar och flickor!

Jag har skrivit tidigare om att min turbo håller på och lägger av. Om blå rök vid gaspådrag å så....
Nu hra jag 2++st funderingar...

Första är då att avgaspiporna är alldeles svarta vad kan detta bero på??, antar att det uppkommer efter några omkörningar som på en normal bil??

Andra är då min turbo, returröret var det läkage på sa volvo och jag har sett att det är olja under bilen hela vägen bak till tanken, inte fixat än men ska göra det (förlorar olja på det).

Då är frågan kan verkligen oljan från returröret göra så att det börja blåryka så mycket när jag väl trycker på, oljans tryck måste ju öka ju mer jag gasar eller? och då med ett läkage på returen så borde det nästan strila olja därifrån och hamna på avgasystemet? Och detta leder till blårök???

Sist men inte minst nu idag då jag tryckte på så började det blåryka och efter det så parkerade jag, med bilen igång så rykte det upp vid downpipen såg inte riktigt vad det kom ifrån men jag antar att det är olja på avgasystemet som förbränns.


Hoppas jag inte gjorde det jobbigt att läsa för er :mrgreen:
#303805
hmm tja varför inte..
men känner du inte av någon röklukt inne i bilen? tycker att det skulle lukta rätt mycket där också om oljan förbränns vid avgasröret.
min bil läcker lite mellan oljebotten och blocket och har jag kört exempelvis på motorvägen så oljan har flygit upp på downpipen så luktar det j*vligt mycket fast det bara rör sig om några få droppar, förutsätter ju då förståss att kupéfläkten är påslagen :)

och gällande svarta avgaspipor så är det helt normalt, nästan alla turbobilar skjuter ut en liten svart rökpuff vid snabb acceleration och snabba växlingar, som då resulterar i att efter några gånger då man inte orkat köra bakom dendär gamligen som ska iväg och köpa mjölk plockat ner och gett på fullt så har man fått svarta avgaspipor :D
#304332
Jo precis som du säger så stiger oljetrycket med varvtalet. Kan mycket väl vara som du säger att det droppar olja på avgasröret men eftersom det blåryker från utblåset etc så skulle jag nog bara för säkerhetsskull plocka loss insuget till turbon och känna hur glappet är i axeln. Ska egentligen inte komma SÅ mycket olja från returröret eftersom det bara är spill från det som kommer förbi axeln. Så risken är ju att glappet är för mycket och oljan bara skjuter ut.
#305098
javisst kan det vara det.....tycker det luktar bränt nästan hela tiden nu när jag är ute och åker och gasar på lite då och då....ska till och ta bort insuget och känna på axeln. (snart hoppas jag) :)
#306287
Jag lämnade in bilen pga av läkage på oljereturledningen från turbon. bara för att eliminera ett läkage..och i förhoppningen att blårykningen skulle sluta och det gjorde den...WOHOOOO!!! 440kr kostade jobbet med material hos volvo...PERRFA! Nu kan man börja gaaasa lite igen :D

Hade samma problem och fungerade prima! Tack och b[…]

Luftfjädring gör underverk med bilen, sk[…]

Problemet är att seriösa verkstäder[…]

Får inte ut diff ur bakaxel

Testa svetsa fast ett par grövre pinnar p&ari[…]