Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#302739
Hej!

Har en V70N -01 där den automatiska AC:n fungerar max 10 minuter sen slår den av och kyler inte mera fast reglaget är på max kylning. Magnetkopplingen på kompressorn har slagit ut och försöker inte slå fast tillbaka.
Man kan lyckas få igång den genom att stänga den några minuter och starta igen på AC-knappen

Funderar om det kan vara magnetkopplingen som är slut.

Men när den fungerar (max 10 minuter) är jag nästan säker på att den ger full kyleffekt.
#302815
Schimsa kan vara ett alternativ. Något annat som det kan vara fel på, är evaporatortempgivaren. Blåser det riktigt kallt innan kylan försvinner är det sannolikt denna, detta eftersom is bildas på förångaren (evaporatorn). Fast is borde inte kunna bildas så snabbt som 10min, så jag håller de andra två alternativen ovan som troligare, antingen kopplingen ensam eller båda tillsammans. Skulle rekommendera att du svänger in på en verkstad för att kolla upp vad som är fel, måste du byta magnetgivaren är den inte gratis direkt. Här kan du läsa om hur du byter ev-givaren, den kostar runt 200 kr på Volvo, längst ned på sida 1 och högst upp på sida 2: http://jagrullar.se/forum/viewtopic.php ... tempgivare (bortse från rubriken)

MVH
#302848
om du är så säker på schimsning?
var för drar den överhuvudtaget i 10 min?
min har gått 48 000
isak
#302944
isak skrev:om du är så säker på schimsning?
var för drar den överhuvudtaget i 10 min?
min har gått 48 000
isak
Den orkar inte dra när det blir varmt från motorn samt varmt ute, hade exakt samma fel som TS och den kunde gå halvtimme - 1 timme när det inte va så varmt men när det klev över 20 sträcket så gick den i 5-15 min innan den la av och gissa vad felet va.......spel på 0.95mm :-O)

Ja just ja, min hade gått 9800 mil då
#302974
jag har shimsat om massor , ta losscentrumbulten ,lossa medbringaren genom att dra i M5 bultar i hålen (3 st) , tag bort det tjocka shimset av dom två !

och till Isak , om det är köldmediebrist så kopplar kompressorn ut och in med mycket korta intervaller , detta styrs av lågtryckspressostaten
#303032
Jag skulle nog börja med Tempgivaren (Evaporatorn) som sitter vid pedalerna, kostar 125 pengar ungefär.....den blir ju kall o fungerar i 10 minuter så jag förstår inte varför chimsa o greja....det funkar ju ?
Tempgivaren ger fel signal till ACn !?
:-)-)

Har den utgått hos Volvo? Även om den u[…]

Kylarvatten läckage Volvo 940

Hej. Undrar om det är någon som vet va[…]

Har monterat ny kupefläkt i min volvo 850, m[…]

Felkod 326

Sorry v50 2,0 disel