Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av fraazze
#296468
Jag har ett litet startproblem med min bil. Det är så att var 6:e gång jag ska starta bilen så tänder motorn typ 1-sekund sen dör den. Då slår jag på tändningsläget och väntar på alla lampor ska släckas sen tillbaka till radioläget och sen startar direkt då vill den starta helt plötsligt. ??:-/ Och det här lustiga problem dyker alltid upp 2 gånger i rad efter 6 felfria starter. ?:-/ Visst kan man leva med det men det är väldigt frustrerande!! Är det någon som upplevt samma sak eller kan tänkas veta vad det är så hade jag varit väldigt tacksam.
av fraazze
#296584
Jo det kan det ju vara men e det immobilizern eller styrenheten som inte fattar??? Och det e ju bara var 6:e start det e ju också skumt. Då skulle det väl varit varje gång tycker man
Användarvisningsbild
av Tomas88
#296592
När du har problemet att den inte startar... blinkar det då en orange lampa med en bil med ett kryss över?
Har också detta problemet. Kommer lite slumpvis ungefär var 10 start.
Kommer ditt startproblem alltid var sjätte gång eller bara ungefär?
av fraazze
#296670
Nej det är ingen lampa som blinkar och den sätter inga felkoder överhuvudtaget. Ja till 99% var sjätte start. Men jag kan framkalla startsvårigheten igenom att sitta och vricka på tändningen. Men när du har ditt problem hur snabbt kan du starta bilen efter det inträffat? //////mvh Christian
Användarvisningsbild
av Severin
#296679
fraazze skrev:Antennring är bytad bland den första åtgärden.
Ok då stryker vi det från listan :) , är det lika med alla nycklar?
av fraazze
#296690
Jajamensan bägge nycklarna e samma. och skulle det vara immon vore det konstigt för att den har ingen räkneverk hur många gånger du startat bilen.
Användarvisningsbild
av Severin
#296694
fraazze skrev:Jajamensan bägge nycklarna e samma. och skulle det vara immon vore det konstigt för att den har ingen räkneverk hur många gånger du startat bilen.
Visst kan det vara nå annat men symtomet låter som immon,hade själv problem förut med den och det va nästan bara jag som hade strulet, sambon märkte knappt av fenomenet och vi använder bilen i snitt lika mycke(testade hennes nyckel oxå då), har du nyss bytt ringen?

Min bil har bytt 2 ringar sen -07
Senast redigerad av 1 Severin, redigerad totalt 0 gånger.
Tysta sommardäck V90

Efter en resa på 240mil ner och tillbaka fr[…]

Kan vara så. Värt att tänka p&arin[…]

V50 T5 oljeförbrukning

M1 FS 0W40 är så top-end olja det g&ari[…]

Extra backljus V60 cc -20 LÖST!

Snyggt! Jag har samma liggandes i väntan p&ar[…]