Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av kirk
#294983
Tja.
Jo jag har ett liten konstigt problem med generator ljud i högtalarna, som ökar förhållande till den runda mätaren som går till 7 nått :D.
Jag har 2 st slutsteg och det finns alltid lite surrljud när stereon är på slagen. Ljudet kommer bara när bilen är igång och blir mycket högre när stereon är av. Har inte alltid haft detta ljudet det bara kom en solig dag i november.
Har testat att dra båda RCA kablarna inne i bilen så att dom inte är i närheten av någon slags störnings källa, samt att all jord är bra dragen och bra kontakt med plåten under bältes-hållaren. Det är som slutstegen får lite ström även fast dom inte ska.

Jag är öppen för alla sorters svar på mitt problem, alla tips och knep som kan bidra till en lösning .

Mvh David
av Transmash
#296144
Dra all matning till steg och stereo direkt från batteriet så ska du få se på ett mirakel! Låter det jobbigt så dra iaf om jorden så du tar den direkt från batteriet!

//TM

Nej precis märkte det. Nu är den bytt oc[…]

Xc70 aut Vxlåda awd d4 2016

Långskott Prova att slå ac’n , o[…]

V50 T5 oljeförbrukning

Först o främst den kräver inte a5/[…]

Jaha men om man tar bort bara laddaren, kommer d[…]