Bilstereo, DVD, GPS mm...Tips och trix…ej modellspecifik

Moderator: Moderatorer

av Fred
#242747
Hej alla!

Nu har jag kört in mitt stereosystem ordentligt och har en liten fråga till er bilstereoexperter!

Jag kör med en HU-803:a och DLS-högtalare runt om. Alla högtalare, utom centern, drivs av ett DLS 4-kanalssteg som ger ett otroligt fint ljud. Dock tycker jag att HU:n inte klarar av att ge centern riktigt så mycket tryck som jag skulle vilja ha. För att få någorlunda balans i ljudet så står centervolymvredet på max hela tiden vilket inte är så kul. Jag skulle gärna vilja ha lite "head room" för att kunna trycka till mittljudet i viss musik.

Har ni något bra tips på hur jag kan få lite mer kräm i centern? Jag är smått allergisk mot högnivåsteg men det kanske är enda sättet...? :roll:

Mvh
/Fred
av Fred
#290813
Ja, jo...det har jag ju givetvis tänkt på...problemet är bara att det totala ljudtrycket då blir för lågt och då är det ju verkligen kontraproduktivt. :|

Hade loss knappen och mätte på den oc[…]

Ingen aning dessvärre. Gissar att vevaxelgiv[…]

På S/V70 släpper galonklädseln i i[…]

Framvagnsbalk Volvo 240

Då får det bli balkbyte. Och framvagns[…]