Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av PDK
#287190
Är det bara arbetskostnaden då? Eller med delar.... ?
Har själv fått en offert från en bekant, med koppling, u-lager o packbox, arbete + material för 5000kr.
Jämfört med volvo som tar 10800kr!!
av *pettson*
#287239
jannejohan skrev:Är inte det dyrt på en 850 svarta pengar ?????

Nån som vet ???

Janne
Om du tycker det är dyrt föreslår jag lätt att du kikar på hur mycket jobb som ska utföras och vilken arsenal av verktyg som killen BÖR ha och använda åt dej, räknar du in plats, verktyg, el och småsaker som du aldrig tänkt på som tvättmedel, papper osv. Sen känner du efter själv om du skulle utföra detta för 2000spänn.
Personligen skulle jag inte ens tända lyset i garaget för att byta koppling för 2000kr på en 850 eller 70 serie men det är jag det. Jag lämnar också garanti på jobbet.
av Cedrix
#287258
Ja tycker också det låter otroligt billigt, det billigaste jag hittat är 4000:- för jobbet, sedan tillkommer material, 1250:- för en koppling på skruvat.se och lite olja till växellådan, sedan rekomenderar jag att byta packbox samtidigt, då tillkommer 170:- för packboxen och 130:- för nya bultar till svänghjulet.
nackdelar med Running Boards

Tycker inte bilen är tillräckligt hö[…]

installera dragkrok

Du får fråga din lokala Volvohandlare.[…]

Bensinpump till B27A 1978?

Just 1978 kom väl den nya tanken som krä[…]

Olika typer av växellådor

Nämen tack för hjälpen :) Då […]