Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#282165
Idag när vi plockade bort batteriet från polarens v70 -98 så fick vi, när vi kopplade i det igen, upp ett meddelande om att vi skulle skriva in koden. Sagt och gjort, men stereon menade på att det var fel kod, och efter tre försök så låstes stereon. Stereon var en original (SC-900, tror jag)

Då bestämda han sig för att köpa en ny istället för att hålla på och krångla med ny kod och sånt.

Sagt och gjort, vi knallade iväg och köpte en Pioneer (någonting). Vi satte i adaptern som följde med, samt en extra vi var tvungna att köpa till för orginalkablarna.

Grejjen är den att stereon lyser, och man kan tjoa och tjimma runt bland alla menyer och funktioner, men vi får inte ut ett ljud i högtalarna. Det är helt dött.

Har detta något med kablarna att göra, eller stereon? Vi prövade även med min stereo (mutant mt2100) och fick samma resultat.

Vore underbart med lite hjälp såhär på kvällen när man börjar bli trött
#282276
Om jag inte minns fel så antar jag att du har en förstärkare som sitter under passagerarsätet. den måste på något sätt vara inkopplad till stereon för att ljudet ska fungera. Det finns adaptrar att köpa till detta. fråga på någon bra bilstereo affär så du får rätt adapter.
av *pettson*
#282386
Hmm låter som det klassiska när kablaget är lite förväxlat i övergången. Stereon lyser om du har tändningsplus (+15). Men du lär inte få ljud förräns du även fått (+30) eftersom det är den kabeln som driver själva slutsteget i stereon. Kortfattat. Kontrollera så du har plus på BÄGGE kablarna enligt anvisning.
ljudet av ett dött batteri?

Det låter som den sjunger sin sista vers. bi[…]

Förstärkt kamrem

Är det nån som vet var man kan köp[…]

Olika typer av växellådor

Återigen rent generellt så kommer bile[…]

installera dragkrok

Det är plättlätt att installera med[…]