Ja det går är någon/några som gjort det, kan denna tråd vara till hjälp? http://jagrullar.se/forum/viewtopic.php ... nt#p184123
/Kalle
Moderator: Moderatorer
Anlan1 skrev:Har en v50 -08 med performance stereo, går det att sätta diskanter i "utblåset i fönstrena"?1) Vad menar du med utblås i fönstrena? I framkant av sidoruta/dörr sitter en liten trekantig panel, (kallad sail panel på bilspråk). Bredvid denna sail panel vid sidorutan sitter ett utblås för sidodefroster (smal stående öppning med fyra ledskenor i). Den kan du inte montera högtalare i.
marcbe skrev:Menar sail panel givetvis, har inga galler där och den är uttagen 07, men frågan är om det går ändå?Anlan1 skrev:Har en v50 -08 med performance stereo, går det att sätta diskanter i "utblåset i fönstrena"?1) Vad menar du med utblås i fönstrena? I framkant av sidoruta/dörr sitter en liten trekantig panel, (kallad sail panel på bilspråk). Bredvid denna sail panel vid sidorutan sitter ett utblås för sidodefroster (smal stående öppning med fyra ledskenor i). Den kan du inte montera högtalare i.
2) Finns det ett högtalargaller på sail panel finns det chans att du redan har diskanter där. MY08 fick 6 högtalare för Performance istället för 4 någonstans i slutet av modellåret. Så är din uttagen under 2008 är chansen stor, tror det var nån gång runt årsskiftet det fördes in.
/Marcus
Roligt när ett av mina gammla inlägg bid[…]