Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

Hur lång tid lägger du på en vanlig biltvätt vintertid?

0-15 min
3
3%
15-30 min
10
11%
30-45 min
21
23%
45-60 min
33
37%
60-90 min
19
21%
Längre tid.
4
4%
#245395
Tar runt 30-45 minuter för mig, oavsett tid på året och bil. Jag har samma tempo och runtin med vissa variation.

Spola av med högtryck (ev avfettning + en sväng till med högtryck)
Svamp + schampoo (eller tvätthandske om jag tvättar 850in)
Spola av med högtryck
Svamp + svampoo
På med fälgrengöring, vänta och skrubba på ena sidan, spraya på fälgrengöring på fälgarna på andra sidan, låt evrka medans de första 2 skäljs rena med
2 sista fälgarna skrubbas och spolas ren
Avtorkning

Klart :)
Användarvisningsbild
av cybermunk
#245450
Första gången jag "tvättade" bilen då stog jag i en gds hall i 30 min men iof mer kolla motor och sånt då spolade snarare bort salt och skit ut hjulhusen!
Användarvisningsbild
av Nexus
#245592
hmmm jag lånar tvättplattan i garaget där syrran har bilen. Brukar hålla på i ca 30 minuter innan någon annan ska ha platsen :( Jag gör en mega noga tvätt till våren istället, som sagt V70 rostar ju inte :roll: :lol:
Användarvisningsbild
av hebbe
#247110
det brukar ta mellan 30-45 minuter för mig att tvätta bilen, inklusive avfettning svampning fälgtvätt och tork med gummiskrapa och waffleweave, tvättar den 3-4 gånger i månaden både vinter som sommar, och där emellan så blir det avspolning på kärcher, hatar att åka i smutsig bil.
Ny Kartuppdatering

Hade en V60cc-21 för ett tag sedan. Köpt[…]

Åkte till affären för handling. Al[…]

Nästa elbil från Volvo?

Hursom, får hoppas att det finns några[…]

Jag tycker att jag hör över/undertrycksl[…]