NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av _lucifer_
#244002
Hejsan.. jag har en V50 -09 med 15" NF5 vinterdäck.

Har märkt att bilen känns väldigt orolig på isigt underlag, när det är spårigt men framförallt där det är nyhyvlat. Det börjar märkas kring 70km/h och när man kommer upp i 90 eller mer så är det mycket obehagligt. Känns som att hela bakvagnen kastar åt sidorna.
Hade en passagerare med mig som blev riktigt nervös en gång. Hade liknande tendenser i min tidigare S40N.

Är dom verkligen så här instabila eller är det mina däck, alt. hjulinställningen som spökar? Har bara hunnit köra drygt 100 mil sen ny... Känns precis som om man har punktering på båda bakdäcken.
Användarvisningsbild
av _lucifer_
#244663
Har gått från 2,3 till 2,5 och har nu 2,7 kg... känns lite bättre. Är lite lur på att det är Gislaved NF5 som är lite för mjuka...både på gott och ont.

Den "vanliga" facelift-grillen har kroma[…]

Ja det har aldrig varit så mycket lekstuga i[…]

Hjulsidor Volvo 740 GL -91

Kolla först så du kan ha 14" p&ar[…]

Dom uppdaterar inte per automatik på dessa.