I denna avdelning finns allt som har med motorarbeten och trimning att göra, vare sig de är enkla eller avancerade. Glöm INTE att skriva vad det gäller för bil, årsmodell samt motorbeteckning!

Moderator: Moderatorer

av B20F
#167619
Hej!
Har en 945 Ltt -98 som är chippad..Nu tänkte jag bygga en elektrisk laddtryckstyrning så att man´kan köra på ett grundtryck på t.ex 0,5 bar och ett högre tryck på ca 0,9 bar....läste en tråd i somras som länkade till http://www.ett.se/~rasmus.ostlund/boost och han hade byggt med en magnetventil o en strypventil....men nu funkar inte länken längre.....där fanns artikelnummer o dylikt.. :(
Någon som byggt något liknande??? Synd att man inte skrev ut sidan... :x

mvh/Peter
Användarvisningsbild
av vetten
#237854
Tja du kan ju alltid testa det här med att löda lite i boxen som dom rekommenderar till Volvos 400-modeller på den här sidan http://www.svenska480klubben.com/ vet inte om "motsåndstrimet" funkar på andra volvoboxar, men jag tror inte att dom är så olika.
Kolla under "mektips" och sen "motståndstrim" :mrgreen:
XC60 MY27

V60 my27 kommer att få samma effekt, Hittad[…]

Bilen offline

Min blev offline förra veckan. Det enda som[…]

Verkar ju som att Ebba börjar backa kring eff[…]

Tjena, brukar ta 95 E10 på circle k för[…]