Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av vetten
#237746
Tja det är väl lite efter både kostanad och smak :shock: Biltema är ju billiga men blir lär "skrikiga" efter ett tag, sen kan du ju köpa original på Volvo och betala lite mer, men jag tycker att på en så pass viktig sak som bromsar så kan det väl få kosta några kronor mer och få original :-)-)
Användarvisningsbild
av volvo51
#237751
Jag har kört med Biltema i över 30 år till min och frugans och aldrig haft några problem. Sen beror det väl på hur man kör och bromsar. Beläggen fram brukar räcka ca.4-5000 mil,bak mycket längre. Antagligen för att vi "gubbkör" men även för att jag servar bromsarna varje år.
av tobsing
#237810
biltema har helt klart billiga belägg men de e mycket en smak sak kan jag tro med jag tror inte det är någon större skilnad på dom igentligen,
Användarvisningsbild
av vetten
#237847
tobsing skrev:biltema har helt klart billiga belägg men de e mycket en smak sak kan jag tro med jag tror inte det är någon större skilnad på dom igentligen,
Helt rätt tänkt. Det jag menar att om man är osäker på vad man ska välja så är det egentligen bara plånboken som styr. Men om man känner sej osäker så varför inte hosta upp den där hundringen extra för original och veta att det är vad biltillverkaren tycker är bäst för bilen och säkerheten och sen vara nöjd :-)-)
Och nej ?:-/ jag är inte emot vare sej biltema eller andra piratgrejer utan tycker att det är upp till var och en att välja.
Mitt råd är att om du känner dej osäker på piratgrejor så köp original :mrgreen:
Användarvisningsbild
av Tomas88
#237852
Är man osäker är det väl bättre att testa så man får veta. :wink:

Sen finns det ju de som säger att Biltemas belägg inte skriker mer än några andra. Har dock själv aldrig provat Biltemas så jag kan inte uttala mig.

Jag är lite trött nu Så du få[…]

Jag har en Volvo S60 från 2003, som i dagsl&[…]

V60 sliter däck bak

Min har rullat 23000 mil nu så de kan ju va […]

AC & kylfläkt

Det har jag inte ens reflekterat över, tä[…]