Här kan ni klottra av er sport, politik, efterlysningar m.a.o offtopic!!!

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av A80TD
#233173
Loner skrev:
A80TD skrev: Det såg ut som en innedel av en luftvärmepump på en tidigare bild. Är det en slags fläktkonvektor? (Tänker på rördragningen där). För visst hade du bergvärme?
Helt rätt, jag tar kylan i från berget, och kör genom fläkten, och jag har "gratis" kyla i sovrummet sommartid :roll:

/L
Ok, så det är det som kallas frikyla, antar jag. Jag har sett ordet ibland men inte satt mig in i vad det innebär. Smart idé! Energin går tillbaka till borrhålet då?

Kan du köra ut varmluft med fläkten också? Kanske inte finns något behov iofs.
Användarvisningsbild
av Loner
#233366
A80TD skrev: Ok, så det är det som kallas frikyla, antar jag. Jag har sett ordet ibland men inte satt mig in i vad det innebär. Smart idé! Energin går tillbaka till borrhålet då?

Kan du köra ut varmluft med fläkten också? Kanske inte finns något behov iofs.
Precis, kallas för frikyla, då man får kylan "gratis" bara köldbärarpumpen och fläkten i konvektorn som måste snurra.
Energin går tillbaka till hålet, men det är ju inte många kW det handlar om, och personligen är ju tveksam till att det är lönsamt att "ladda" värme ner i ett enskilt hål, under backen vet man ju inte hur det ser ut, så den värmen kan lika väl försvinna.

Nu har jag ju kommplat fläkten till köldbäraren, för nått värmebehov bör inte finnas förrutom golvvärmen.

/L
Användarvisningsbild
av Loner
#233605
Pillat lite med garaget sista dagarna:

Här skall det bli arbetsbänk osv:
Bild

Undras om det blir nån ordning på denna röra?:
Bild

Taket på plats, och dosor för lyse:
Bild

Väggarna gipsade/skivade:
Bild

Nymålade väggar (sprayade)
Bild

Dörren på plats:
Bild

Mmm, golvvärmen snurrar:
Bild

Lyset i förrådsdelen funkar:
Bild
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 46
Vårda v90 2025

Som Erik skrev, underredsbehandling skulle jag s&a[…]

Stänga av rörelsesensorn permanent?

Går det stänga av denna permanent? Ha[…]

Död instrumentering och klima

Hej Har en V70 -07 som nu på semestern gick[…]

Volvo on call

Har en Xc90 2015 som larmar på voc. Hade den[…]