Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

av *pettson*
#222149
Nybbe_gefle skrev:Mycket bra fråga!! Vet själv inte om någon bil som börjat brinna i samband med tankning, vare sej av bensin eller etanol! Rent krasst sett så råder samma förhållande när det gäller bensin vintertid, den kan också börja brinna i slutna kärl! Dock dåligt med rapportering om att bilar exploderar högt och lågt i Kiruna, Karesuando och Haparanda eller för den delen Joukkasjärvi under den mörka årstiden!

Att sedan Räddningsverket inte vill visa att man hade fel i sina antaganden och låta bensinstationerna återinföra spärren är faktiskt lite klent! Men som sagt, jag stoppar in tanklocket i pistolgreppet under alla år som jag kört på etanol (eller nja....i alla fall sedan de tog bort spärren) och än har inte min bil exploderat. Har tipsat många Ford- och SAAB-ägare om detta tips när man sett dem med krökt rygg stå och svära över att det inte går att spärra handtaget!! :)

//David
Bensin kan BRINNA i öppningen till ett slutet kärl. Det är korrekt. Sen är bränsleblandningen för fet för att kunna brinna längre in i kärlet. E85 har inte den egenskapen. Det är vad experimentet visar.. E85 har egenskapen att KUNNA brinna ned i en tank. Vilket bensin inte har.
Användarvisningsbild
av Nybbe_gefle
#222152
*pettson* skrev:Bensin kan BRINNA i öppningen till ett slutet kärl. Det är korrekt. Sen är bränsleblandningen för fet för att kunna brinna längre in i kärlet. E85 har inte den egenskapen. Det är vad experimentet visar.. E85 har egenskapen att KUNNA brinna ned i en tank. Vilket bensin inte har.
Har du läst rapporten?

//David
av *pettson*
#222282
Nybbe_gefle skrev:
*pettson* skrev:Bensin kan BRINNA i öppningen till ett slutet kärl. Det är korrekt. Sen är bränsleblandningen för fet för att kunna brinna längre in i kärlet. E85 har inte den egenskapen. Det är vad experimentet visar.. E85 har egenskapen att KUNNA brinna ned i en tank. Vilket bensin inte har.
Har du läst rapporten?

//David
Jag har inte bara läst EN rapport. Jag skulle aldrig basera min åsikt på en enda rapport.Gnistor från t.ex. urladdning av statisk elektricitet kan antända både bensin och E85 vid tankning, men skillnaden med E85 är att branden riskerar att krypa ned i tanken med tankexplosion som möjlig följd.Detta händer normalt inte med bensin, då blandningen i tanken oftast är för fet.*står HÄR: http://www.srv.se/upload/Förebyggande/b ... hetE85.pdf Tredje stycket.. konstigt nog stödjer det dom experiment jag och andra gjort.
Här har vi ju en färsk publikation..nedanstående stödjer ju verkligen det ni säger :roll: Eller inte? Men däremot av nån anledning stödjer det samma jag fick lära mej en gång i tiden i kemin alltså..Kemin har alltså inte ändrats i och med att räddningstjänsten är inblandad? Vilken överraskning..
Riskerna sammanfattade: statisk elektricitet, möjlighet att brinna ned i tanken, ångexplosion i tanken..

http://www.srv.se/sirenenpdf/2008/nr1_2008/20080106.pdf
SPs projekt undersökte också vad som händer när brännbara E85-ångor i en bränsletank för bilar antänds.
Det skapades ett ”värsta tänkbara-scenario” och ångorna antändes med ett tändstift.
– När man får en förbränning inne i tanken leder det till en snabb tryckökning.
Konsekvenserna blir att tanken brister och bottenplattan kan skadas, men inte så att bilen flyger i bitar; vi får inga Hollywood-effekter, säger
Henry Persson. (min egen notering är: försök göra bottenplattan skadad utan att bilen rör sej ordentligt. Men visst det blir absolut inte hollywood, där bilarna sprängs till skit och studsar runt, men det är en nog så obehaglig upplevelse ändå.)
Projektet visade också att det vid tankning kan bildas brännbara gaser strax utanför påfyllningsrörets
mynning. När blandningen nere i tanken är för fet kan det bara brinna vid öppningen. Har blandningen ”rätt” sammansättning kan lågan
sprida sig ner i tanken.
– Vid försöken bildades en kortvarig låga som slog ut genom öppningen 0,5 till 3-4 meter. Den kan säkert leda till rejäla brännskador.
Vidare visade försöken att under extremt ogynnsamma förhållanden kan en spillbrand under en bränsletank leda till en antändning inne i tanken.
Vid försöken skapades extremsituationer, men hur stora är riskerna
i praktiken.
– I och med att en speciell vinterkvalitet med mer bensin används blir E85 mer likt bensin och riskområdet flyttas därmedner mot -10 grader.
Vi har mätt på stillastående vätskor, vid tankning virvlar bränslet runt och ökar ångbildningen vilket förmodligen flyttar ner riskområdet
ytterligare.
Enligt Henry Persson är största risken statisk elektricitet. Det vill säga man börjar tanka, sätter sig i bilen gnider upp statisk elektricitet
som bildar en gnista när man återigen tar i pistolhandtaget för att avsluta tankningen.
Den risken har reducerats kraftigt eftersom det inte längre går att spärra ”avtryckaren” vid tankning. Andra riskreducerande
åtgärder som vidtagits är flamskyddsinstallationer i rörsystemen och nya avstängningsventiler
för påfyllningsanslutningar.
– Överlag tror jag man kan säga att med de åtgärder som vidtagits på bensinstationerna är det minst lika bra säkerhet som för bensin.
För räddningstjänsten är resultaten
positiva.
– Det finns en lite förhöjd risk kring E85, men följderna är kanske inte så drastiska som vi trodde från början. Vid brand i ett E85-fordon är inte riskerna större än att de kan hanteras med full personlig skyddsutrustning, inklusive tryckluftsapparat med andningsskydd, säger Ingvar
Hansson, Räddningsverket


Det i sin tur som nu faktiskt hände i bränsletankarna på bilar är EXAKT tvärtemot vad SP konstaterade i sin publikation om cisterner och deras explosiva risker. Men man gjorde det inte så enkelt som ni gjort det för er. Man drar inte några slutsatser ALLS av detta mera än att man måste testa mera.
http://www.spi.se/fprw/files/Etanol85_web2.pdf
Eftersom en diskussion om riskerna med Etanol E85 i cisterner i jämförelse med bensin har förekommit, har ett test av möjligt antändnings- och explosionsförlopp genomförts i SPIs regi av Sveriges Provnings- och Forskningsinstitut. En 6 m3 cistern grävdes ned på det sätt den normalt föreligger i en bensinstationslokalisering och fylldes med 1.2 m3 Etanol E85. Efter temperering under två veckor gjordes försök att tända gasblandningen ovanför drivmedlet dels i påfyllningsrörets mynning, dels inne i cisternen. Som antändningsmekanism användes tändstift och vid varje tändförsök genererade detta 15-20 gnistor.
Temperaturen hos vätskan/gasen var vid försökets genomförande 10,5°C. Vid sammanlagt 7 tändförsök i påfyllningsrörets mynning noterades vid ett tillfälle en tydlig puff och en fl amma var under ett ögonblick synlig i mynningen på röret. Vid ytterligare två tillfällen kunde svaga puffar noteras (utan fl amma) och temperaturinstrumentet gav ett mindre utslag. I övriga försök misslyckades tändning helt. Försöken att tända gasblandningen nere i tanken misslyckades helt. I de inledande försöken indikerades en ”kolvätehalt” i gasen som sannolikt låg strax över explosionsområdets övre gräns. Instrumentet var kalibrerat för propan varför ingen direktvisning av kolväteinnehållet kunde erhållas vid försökstillfället. Genom luftinblåsning sänktes halten i två försöksomgångar stegvis ned till knappt hälften av ursprungshalten men ingen antändning kunde noteras i något fall. I en sista försöksomgång
höjdes halten åter till drygt hälften av den ursprungliga – fortfarande utan att antändning kunde erhållas. Målsättningen med försöket var i första hand att praktiskt se effekterna av ett antändnings- och explosionsförlopp i en cistern vid en bensinstation. Det något överraskande resultatet att antändning med åtföljande defl agration eller explosion inte kunder erhållas – åtminstone vid dessa temperaturer – gör att ytterligare klarläggande
angående explosionsområden, m m krävs innan några rekommendationer kan ges. Sådana försök planeras, som nämnts, av Vägverket m fl .
Användarvisningsbild
av Nybbe_gefle
#222334
Ja visst finns risken! Och det även med bensin!! Men den är inte nämnvärt lika stor som Räddningsverket alarmerade om innan detta blev provat under laboratorieförhållanden. Rapporten nämner också att de ångor som stiger upp ur påfyllningsröret till största delen är bensinångor.

Här är en länk till SP:s rapport: http://www-v2.sp.se/publ/user/default.a ... eId=4#8344

//David
av *pettson*
#222387
Nybbe_gefle skrev:Ja visst finns risken! Och det även med bensin!! Men den är inte nämnvärt lika stor som Räddningsverket alarmerade om innan detta blev provat under laboratorieförhållanden. Rapporten nämner också att de ångor som stiger upp ur påfyllningsröret till största delen är bensinångor.

Här är en länk till SP:s rapport: http://www-v2.sp.se/publ/user/default.a ... eId=4#8344

//David
Den har jag läst förut och den innehåller ingenting som gör E85 ett dugg säkrare. Och nej.. Bensin kan inte brinna ned i en tank för gaserna är för feta hur vi än bär oss åt men i öppningen går bra . Men E85 kan det om det är gynnsamt.
Användarvisningsbild
av Nybbe_gefle
#222440
Moody skrev:Från övervakningkamera på bensinstation:

Dessvärre så tankade denna kvinna bensin!!!




Sporadiska utdrag ur rapporten:

(från sammanfattningen: )
"Resultatet från projektet visar bl a att bränsleångorna i ett slutet kärl med E85 till största delen innehåller bensinfraktioner, i storleksordningen 70-90 % trots att vätskefasen bara innehåller ca 15 % bensin. Den höga andelen bensinfraktioner innebär att brännbarhetsområdet avviker kraftigt i förhållande till ren etanol. Försöken visar också att E85, i likhet med bensin, kan klassas i explosionsgrupp IIA"

"Försök med några olika typer av bränsletankar visar att en antändning av bränsleångorna vid påfyllningsröret eller inne i bränsletanken i värstafall kan leda till en tryckökning inne i tanken så att denna deformeras eller brister. *klipp*Under extremt ogynnsamma temperaturförhållanden kan en spillbrand under en bränsletank leda till antändning inne i tanken, kortvariga flammor och vissa stänk av brinnande bränsle. Samma förutsättningar kan även finnas för bensin.

(från Etapp 4 - Brandexponering av tank: )
"Baserat på erhållna resultat i föregående projektetapper kan man dock utgå ifrån att risk för mer omfattande konsekvenser förutsätter relativt etrema förhållanden med stark kyla i kombination med en begränsad/punktformig brandpåverkan.Även bensin kan dock under sådana förhållanden utgöra en risk.

(Jämförelse med andra experimentella undersökningar)
"De antändningsförsök av E85-ångor som genomförts åt SPI inne i en nergrävd cistern visar också på relativt bra överensstämmelse med projektet. Försök med en bränsletemperatur på ca 11*C och en fyllnadsgrad på ca 20 % visade att bränsleångorna ej kunde antändas, även efter utspädning med luft. Vid en bränsletemperatur på ca 4*C och en fyllnadsgrad på <1 % kunde antändning erhållas, men först efter viss utspädning av luft."

(Slutsats)
"Det bör observeras att försöken var inriktade mot att simulera värsta tänkbara förhållanden (worst-case) utan hänsyn tagen till sannolikheten för antändning"


//David
Användarvisningsbild
av Brainy
#222444
Nybbe_gefle skrev:
Moody skrev:Från övervakningkamera på bensinstation:

Dessvärre så tankade denna kvinna bensin!!!
Vilket land har blått handtag för bensin?

mvh
Anders
Användarvisningsbild
av Nybbe_gefle
#222449
The great US of A!!
Finns tydligen ingen standard på vilken färg som hör till vilket bränsle (som vi nästan har det i Svedala). Finns bensinpumpar i det stora landet med ekonomiska problem i väster som har gula handtag!! Då är det dock E85 i pumpen!

//David
av Rådlös
#222484
Det finns ett flertal filmer från USA på YouTube, som handlar om E 85, där man ser både röda och svarta förutom gula handtag på etanolpumpmunstyckena. Så varför inte även blåa om man nu inte kör med färgkod, som vi gör här i Sverige.
Här innebar ju tidigare ju rött handtag blyad bensin. Och svart är förbehållet diesel. Och grönt, för den som inte har tänkt på det blyfri 95 oktan. Även 98 där det finns.
Och filmens kvalitet är dessutom inte den bästa, så i alla fall jag är inte övertygad om att det är ett blått handtag. För mig kan det lika gärna vara grönt.
Välkommen ut i trafiken

Varit ner och fått igång kylan i bilen[…]

Den borde ju verkligen fått heta ID.7. Ja […]

Icarsoft cr max och Biltemas dosa för Volvo.

Ett körnslag och en vänsterborr så[…]