Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av trcboen
#219769
Ett litet tips för er som har problem med att lambdalampan lyser. Jag tog bort +polen skruvade bort lambdasonden och tvättade av den med T-röd torkade och blåste rent därefter slocknade lambdalampan.
Användarvisningsbild
av ketto
#219771
Men problemet är inte alltid lambdan! Lampan som lyser heter motorelektroniklampa!
Den kan ge felkoder på precis va som helst, t ex turboreglerventil felaktig typ
av *pettson*
#219813
trcboen skrev:Ett litet tips för er som har problem med att lambdalampan lyser. Jag tog bort +polen skruvade bort lambdasonden och tvättade av den med T-röd torkade och blåste rent därefter slocknade lambdalampan.
Ëtt tips är att det du kan tvätta är inte mätenheten i lambdan. Den sitter innanför metallkåpan. Möjligen kan det visa fel om den är täppt och man tar bort så gasen kan flöda in och mätas igen. Din lampa lär tändas igen troligen och då kan du passa på att läsa ur vad styrenheten klagar på. Det är som sagt ett 30 tal koder som tänder *lambdalampan* inkl växellådan om man har automatlåda.
klimatanläggnig traig?

hej alla. har problem med min klimatanläggnin[…]

Erfarenheter XC90?

Tror XC90:n har förstärkt vinkelväx[…]

Om den nu råkar gå till EVAP-ventilen […]

Jag tror att så länge man håller […]