- mån 25 aug 2008, 18:46
#213445
FFrrEEddRRiiKK skrev:Provkörde 2.5D:n idag med automat, och upplevde nog lite av den där ketchupeffekten kring 2000 - 2750 varv i vridet.2.5FT låter exakt likadant som 2.5T gör då det är samma motor förutom att den förstnämnda är anpassad för etanol. Angående 17" fälgar kan du ju alltid köpa en uppsättning och sätta på själv och sedan använda 16" till vinterdäcken. Blir ju givetvis en extra kostnad men det är ju upp till dig själv hur du vill ha det :)
Sedan lät det rätt mycket om motorn. Kanske lika mycket som 2.5T:n (vet inte hur 2.5FT:n) låter, men föredrar nog ändå 2.5T femman.
Annars kändes bilen hyfsat lätt. Lättare än jag vill minnas 2.5T:n.
2.0D:n och 2.4D:n går nog bort med..
Jo, jag är ett steg närmare en 2.5FT nu.
På 3-års sikt, och med runt 4000 mil/år, och så länge bränslet på E85 ligger där det ligger, så verkar man kunna få en schysst ekonomi i både det privata och tjänstemässiga körandet.
Trist bara att man inte kan slå på 17":arna..![]()
Kikade på Electric silver metallic, och tyckte den såg rätt normal ut, å andra sidan inte en vanlig silver bredvid för jämförelse, men Oyster grå, Caper grön och Seashel metallic är faktiskt rätt trevliga med.-)
/Fredrik
Kör: BMW 340i xDrive Gran Turismo M-Sport -18 och BMW M140i xDrive Shadow -18