Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av ah17
#210824
anp skrev:http://www.expressen.se/motor/1.1264428 ... dre-bensin

"Försäljningen av bensin sjönk med sju procent i juni, uppger Svenska Petroleuminstitutet.
En förklaring kan vara att vi kör långsammare och därmed mer bensinsnålt.
För vi kör inte mindre, enligt Vägverket."
Det enda rätta är väl att även titta på dieselförsäljningen också och sedan korrigera för den högre verkningsgraden hos dieselmotorerna. Först då kan man säga att svensken kör mindre eller långsammare.
Användarvisningsbild
av Nybbe_gefle
#210947
Eller det faktum att E85-försäljningen ökat med 118% sedan årsskiftet kan ju oxå ha en viss inverkan!!

//David
av *pettson*
#211016
Jag satt och slöläste lite här i tråden. Tänkte jag skulle kasta in några saker..

1 Gräsklippare som inte är äldre än 3-4 år katalysator på. Huruvida värdena är bra eller dåliga efter kat låter jag däremot bli att sia om då jag inte mätt upp några.

2 Mopeders rening.., håller vi oss även där inom en MAX 5 år gammal linje, så har även tvåtaktare liksom 4 taktare katalysator på i dom flesta fall, tro det eller eller inte. Tvåtaktare har metallisk kat och dom andra har monolit kat. Det är därför ett orginalsystem stryper så attans väl. Så därför säljer trimsystem riktigt bra. Men det är samma här.. jag har inte mätt upp några så att jag kan uttala mej om reningsgraden.

Frågan är ju hur dom ska göra när flera blir renare? Menar man kan inte göra slut på en kassako som miljöskatter? Kvar är att bränslepriset ytterligare ska beskattas (petroliumbränsle) och när allt flera är på etanolsidan så får den inte nån miljöskatt men däremot säkerligen en *avgift* på så sätt kommer man runt löftet att inte höja *skatten* på etanol. Det är ju så man gjort med fastighetsskatten. Det spelar ju inte villaägaren nån roll vad det står på inbetalningskortet? Betalas det ska det ju ändå och därmed är det en minuspost i budgeten.
Användarvisningsbild
av V70BiFuel03
#211078
äh, tjänar ju ingenting till att argumentera/klaga/gnälla över priset på drivmedel då det verkar som att de flesta svenskar inte bryr sig.
Anledningen till att priserna är så mycket högre än vad de hade behövt vara är....... SKATT ! Detta vet alla men ve & fasa om man förespråkar sänkta skatter överlag :shock: . Då...då kan man ju förlora något livsviktigt bidrag :shock: :???: :cry: .

Att sänka skatten på drivmedel & bibehålla dadda samhället vi lever i där större delen av våra tillgångar lämnas över till staten i någon form av skatt är omöjligt. Det skulle bara innebära att pengarna skulle behöva dras in genom någon annan bred skatt & detta drabbar främst låg & mellan inkomst tagare (precis som skatten på drivmedel gör idag) dvs; ett status quo. Så, vi som vill ha sänkta skatter är mycket väl medvetna om att detta innebär att en betydande del av ansvaret för hur de personliga tillgångarna ska fördelas/spenderas flyttas från staten/myndigheten till individen.

(apropå drivmedelspriser, avsaknaden av konkurrens vad det gäller gas/cng stationer i väst Sverige har resulterat i att priset under sommaren har höjts proportionerligt med bensin/diesel. Varför? För att de kan :x )
av *pettson*
#211082
V70BiFuel03 skrev:äh, tjänar ju ingenting till att argumentera/klaga/gnälla över priset på drivmedel då det verkar som att de flesta svenskar inte bryr sig.
Anledningen till att priserna är så mycket högre än vad de hade behövt vara är....... SKATT ! Detta vet alla men ve & fasa om man förespråkar sänkta skatter överlag :shock: . Då...då kan man ju förlora något livsviktigt bidrag :shock: :???: :cry: .

Att sänka skatten på drivmedel & bibehålla dadda samhället vi lever i där större delen av våra tillgångar lämnas över till staten i någon form av skatt är omöjligt. Det skulle bara innebära att pengarna skulle behöva dras in genom någon annan bred skatt & detta drabbar främst låg & mellan inkomst tagare (precis som skatten på drivmedel gör idag) dvs; ett status quo. Så, vi som vill ha sänkta skatter är mycket väl medvetna om att detta innebär att en betydande del av ansvaret för hur de personliga tillgångarna ska fördelas/spenderas flyttas från staten/myndigheten till individen.

(apropå drivmedelspriser, avsaknaden av konkurrens vad det gäller gas/cng stationer i väst Sverige har resulterat i att priset under sommaren har höjts proportionerligt med bensin/diesel. Varför? För att de kan :x )
Du menar på fullaste allvar att det finns nån konkurrens på bensin och diesel? Pumpstället må heta olika saker men hur många bolag har man om man kikar på moderbolag? har vi tre olika eller hur många är det? Och finns det en konkurrens dom emellan? Inte alls.. Vore bensinbolagen tjuriga på sin *lilla* vinst skulle dom ägna sej mera åt att fuska med sina siffror. Dom enda som vet dom exakta försäljningsiffrorna är ju dom själva eftersom det är dom som har all expertis och alla rapporter som sen är underlag för skatteinbetalningarna för sålt drivmedel. Men av nån anledning så verkar dom inte speciellt intresserade ändå. (eller så är dom jäkligt skickliga så dom inte är upptäckta ännu)
Sen är det ju ganska fel att dom flesta svenskar inte bryr sej. Men vi har inte några alternativ. Att åka en tunnebana som inte finns lär ju inte gå. Att åka på landsortsbussen som nu är mera sällsynt än grisbilen från farmek är en omöjlighet, tåg kanske? Tja om det behagade att både dyka upp och avgå i tid? Och framförallt om det dög att stanna nånstans förutom i större städer. Kanske skulle det gå att protestera om Arla byggde ut med sittplatser på mjölkbilen så alla hade ett transport alternativ till närmaste större ort där det MÖJLIGEN finns ett annat färdmedel som inte är indraget. Å andra sidan så finns ju inget bensinuppror ändå, det är ju bara fråga närmaste politiker, dom har ju inget sett och inget hört?
Det är ju bevisat gång på gång, nu senast med FRA saken att en vald regering oavsett färgen på den skiter i att lyssna på folkets röster när man väl är vald.
Att ställa sej och skrika som fransmännen gjort kommer vi inte göra eftersom vi däremot är för fina för det, men kanske är det det som behövs? Att 1 miljon svenskar intar stadshuset och omgivningen och förklarar att nu jävlar är det bra, kan det ändra nåt? Men ska man verkligen behöva det i en demokrati?
Användarvisningsbild
av V70BiFuel03
#211097
Pettsson !

Nä, jag syftade inte på att bensinbolagen har konkurrens.... tvärt om.
ville bara nämna att priserna på cng hade gått upp utan anledning...dvs, höjningen motiveras inte av ökad skatt eller dyrare kostnad/inköp/framställning av cng.
Vad det gäller bensinbolagen så måste de anse att Sverige är en dröm marknad. Regeringen (röd som blå) skiter ju på sig av lycka varje gång "världsmarknads priset" stiger eftersom de då får in ÄNNU MER SKATT proportioneligt med höjningen. Jag är därför övertygad om att det INTE finns något som helst intresse från regerings håll att säkerställa/upprätthålla konkurrens/kartellbildning osv inom denna bransch.
av 945S
#211104
Ev. kartellbildning är ett minimalt problem jämfört med skatterna. Karteller kan inte existera i längden på en fri marknad, det finns för mycket att tjäna för de deltagande på att att bryta den. Nu kan man iofs invända att vi inte har en helt fri marknad, och det stämmer ju. Men då är det där skon klämmer och inte på att vi måste ha någon myndighet som "styr upp" marknaden.
av krippa
#211130
Jag lägger väl på ytterliggare bränsle (fniss) på brasan...

Regeringen (oavsett färg) skrattar nog på sig av lycka nu när folk har blivit så in i bängen miljövänliga och ska krama vartenda träd som finns i närheten. Då kan dem införa och höja allehanda skatter och avgifter och bara skylla på att det är "för miljöns skull".

Vissa "medborgare" sitter säkert hemma i stugorna och t.o.m. tycker att det är *bra* att skatterna på bensin, diesel och el och annan energi höjs så att "det blir riktigt dyrt för de däringa miljöskurkarna som åker Volvo V70 och åker på chartersemester vart och vartannat år att fortsätta med sitt miljövidriga beteende".

Ja, regeringen (oavsett färg) måste sannerligen skratta hela vägen till banken när de tänker på hur de lurar av oss svenskar våra pengar genom att bara nämna ordet "miljö" i varenda skattehöjningsförslag.

/krippa (som tröttnat en smula på allt miljötramset)
av 945S
#211138
Att folk är miljövänliga frivilligt borde rent logiskt betyda att de tvingande skatterna är överflödiga. Men vi får ju vad vi ropar efter. Alla röstar ju, och då får man ju finna sig i vad vinnaren beslutar...
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
P0171

Hej! V50 2,4 2005 Jag har fått felkoden P017[…]

Grå kanske är bättre, bara fä[…]

Är det en volvofälg?

Volvo v60 t3

Hej Idag hände någonting riktigt konsti[…]