NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av whoppi
#196118
Med ett literpris på 14,79 är man sugen på nåt billigare alternativ till diesel.
När kommer syntetdieseln, det har snackats om detta i många år utan att nåt hänt... o kommer den isåfall bli billigare?
av dali
#196129
Jag undrar också vad som händer på syntet-/biodieselfronten, man hör inte så mycket om det idag. För ett par år sedan var det mer prat om svartlutsförgasning, GTL/BTL-diesel etc. Jag tvivlar dock på att det kommer att bli billigare än vanlig diesel, sannolikheten att staten lättar på skattetrycket på syntet-/biodiesel är försvinnande liten. Varför minska på skatteinkomsterna när bilisterna har vant sig vid att betala 15 kr/liter? Miljön är inte huvudmålet med de höga skatterna på dieselbilar, det är att dra in pengar till statskassan.

Om miljön hade varit huvudmålet så skulle E85-bilar aldrig ha fått några subventioner eftersom de kan köras på vanlig bensin. Det logiska hade givetvis varit att lägga subventionerna på E85-bränslet och inte på bilarna.
av Steff 99
#196133
Det är dyrt att tanka , när priset ligger på över 14 kr för diesel och nära 14 kr för bensin, etanolen närmar sig 8,50.
Men vad som gäller är ändå vad blir milkostnaden, där är fortfarande diesel billigare.
Dieseln kostar ca 9 kr/milen , bensinaren ligger bra nära literpriset alltså 14 kr/milen och så har vi etanolen ca 10.50-11 kr/milen.
Självklart så hade det varit ännu bättre om dieseln varit billigare
8)

Kvittrande på tomgång brukar vara l&ou[…]

Plockade bort centerkonsolen på 850n, tror d[…]

Snygga fälgar till V90 Cross Country

Håller med Fjohan angående 21": h[…]

Gnisslande baklucka XC90 -21

Enbart från 0-läget, och bara på […]