Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#191102
Hej alla!

Då var det dags att köpa en bil..
har lite svårt att bestämma mig och vill gärna höra era råd, tips mm.
valet står alltså mellan en Volvo S60R och XC90 2,5T båda från 2004.. båda har gått 6500mil, båda kostar lika mycket, automat låda, försäkringen är det minimal skillnad på där S60R är lite dyrare, sen drar dom lika mycket bensin (eller?)
egentligen så behöver jag inte en så stor bil som XC90 och inte heller 300 hästar men då jag ofta är ute och kör långt så kan det vara skönt men en stadsjeep..
fast å andra sidan gör ju 300 hästar sitt på motorvägen också :wink: och så är ju S60R lite bättre utrustad än XC90..
ja så kan jag hålla på hela tiden, båda har sina plus och minus.. hur hade ni gjort? motivera gärna varför! skriv en uppsats, se det som ett projektarbete.. så långa svar som möjligt tack!! :D

MVH Adam S.
#191111
Jag hoppas du har provkört båda bilarna :!: Har själv inte kört någon S60R men ägt en XC90 -05 som jag köpte ny och hade i drygt 3 år.Jag håller med Loner ,förstår inte varför man ska ha en suv :| saknar den inte en sekund. Bränsleförbrukningen tror jag inte är jämförbar,såvida inte R:en snittar 1,5 liter .
Landsvägskomforten är heller inget att hänga i julgranen i jämförelse med vanliga bilar. I alla tester får den bra betyg för fjädringskomfort m.m ,men det är i relation till andra suvar. :!:
#191126
hej jag kan bara säga att många jag känner har bytt bort sina xc90 pga att dom tycker att de svajar o känns ostadiga på landsväg flera på jobbet har haft xc90 som dom reser många mil med i jobbet mestadels landsväg men flera bytte bort sina visserligen mot xc70 mvh speedboat
Senast redigerad av 3 speedboat, redigerad totalt 0 gång.
#191150
speedboat.. tack för svaret (förstår inget) men det här är jagrullar.se inte .es :???:

Jo självklart har jag provkört båda bilarna.. men det var mest i stadstrafik samt lite på motorvägen, det verkar luta mer mot S60R.. har ägt två S60 tidigare, 2,4 samt 2,5T och varför ändra något som funkar?

Vålvå - du är inte den första som kritiserar sin XC90, har någon bekant och bekantas bekanta som sagt detsamma, så det måste ligga något i det men man vet bäst när man själv upplevt det!
kanske blir en XC60 istället om några år.. :D får väl hålla mig till siffran 60.. hehe

tack för alla svar hittills! // Adam
#191157
Hejsan....
För mig är valet busenkelt, XC90 eftersom det är störst går först som gäller, :roll: en MINI S80 även om dom satt ett R bakom, pyttsan. En XC90 ät ju en bil, allt annat är bara små små kopior.. :P Det är ju markhöjd som gäller, allt under cykelställ behöver man inte ens tänka på, bara att åka, ?:-/ Sedan kommer vintern, vad gäller då X90 igen....tänk lååångt fram i tiden, snö och åter igen snö, bara att åk med XC90. Om det skulle bli rep. av något slg är mera ett lotteri :lol: Skiter det sig så blir det alltid dyrt dyrt :-(O) gråter hellre i en XC90 än en liten S60 även om det står R i baken på den som ingen annan än VOLVOnördar iaf. ser :-(O) Kvalitet har mera med tur att göra om man köper begagnat. :-)-) Lycka till med din XC90. :-)-)
v60 polestar 2017 originalfälg

15000 vid snabb och smidig affär Betalsä[…]

Men kan nån klargöra, eftersom dom &a[…]

Motorn tappar kraft och dör.

Sökte lite på nätet. Finns lite om[…]

Mercedes EQB 300 4Matic 2023 Svart

En liten uppgradering här hemma. :-D IMG_[…]