NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av mojja
#184391
Någon mer som upplevt att vindrutan håller väldigt dålig kvalitet?
Har en my08a som gått 300 mil nu och rutan e så gott som blästrad och har 7 kraftigare stenskott varav ett var så kraftigt att jag fick åka till glasmästaren för att få det lagat.

Skulle skrapa is en morgon med vanlig isskrapa i plast vilket resuterade i massor med repor i vindrutan.

Hur har ni andra upplevt detta?

M.v.h mojja
Användarvisningsbild
av psycho4fun
#184398
På min my05 som har gått 6000 mil är rutan grymt sliten.
Kommer troligt få en anmärkning på besiktningen.
Om jag har "tur" så får jag ett kraftigt stenskott inom snar framtid ..

Håller med om att kvaliteten på vindrutorna verkar riktigt kass.
Användarvisningsbild
av poseidon
#184403
Ja, har redan bytt en gång, typ 3500 mil. Nu har jag kört 1000 mil till med den nya å den är alldelles prickig.

Hoppas på ett saftigt stenskott till hösten så man kan byta innan vintern så man ser något i köerna på Essingeleden.
Användarvisningsbild
av Degnell
#184419
Jag bytte min ruta för cirkus 3 veckor sen. Bilen har gått strax över 11000 och jag tror inte den var bytt tidigare. Gissa om det var drygt att se ut genom den när solen låg på eller man körde i regn och mörker? Sån skillnad att byta ruta, som en helt annan bil. 1200 kronor i självrisk var rena klippet! :D
av nscho
#184566
Degnell skrev:Jag bytte min ruta för cirkus 3 veckor sen. Bilen har gått strax över 11000 och jag tror inte den var bytt tidigare. Gissa om det var drygt att se ut genom den när solen låg på eller man körde i regn och mörker? Sån skillnad att byta ruta, som en helt annan bil. 1200 kronor i självrisk var rena klippet! :D
Var hittade du det priset? Det var klart billigare än de uppgifter jag har fått när jag har ringt runt och frågat...
Användarvisningsbild
av Jayhawk
#184580
Håller med...kvaliten är skit...har inte ens kört 100mil med min bil och rutan se redan förjävlig ut, med flera stenskott so egentligen inte borde va något, körde samma väg med min gammla bil i ett år utan att få några märken som helst....jaja får väl hoppas på ett riktigt fint stenskott så man kan byta skiten :-(O)
av dali
#184606
Tråkigt att höra, har samma problem på min 05:a, hade hoppats att Volvo skulle fixa en bättre ruta i samband med facelift. :cry:
Användarvisningsbild
av _lucifer_
#184654
Tyvärr är det samma problem oberoende vilket bilmärke du har idag.
Hörde en skröna om att det är medvetet från glastillverkarna... billigara tillverkning + sämre kvallitet/kortare livslängd = massa pengar för glasmästaren :) Det är ganska lockande att tro på den skrönan tyvärr!
Kan kanske ligga en del i det då försäkringsbolagen betalar merparten av kostnaden. Men det innebär sammtidigt att försäkringsbolagen borde ha intresse i att utreda en sådan sak?!
I och med att glasrutorna innehåller mer och mer teknik och blir mer komplicerade så ökar även priserna. Om man måste byta var 5000:de mil ungefär så behöver man knapt ens vara normalbegåvad för att räkna ut vem som tjänar pengar :)
av Ragnarpe
#184692
Jayhawk skrev:Håller med...kvaliten är skit...har inte ens kört 100mil med min bil och rutan se redan förjävlig ut, med flera stenskott so egentligen inte borde va något, körde samma väg med min gammla bil i ett år utan att få några märken som helst....jaja får väl hoppas på ett riktigt fint stenskott så man kan byta skiten :-(O)
Näää du Jayhawk, det där tvivlar jag på att det skulle vara just bilmärket och dess ruta som gör dina stenskott efter 100 mil. Förresten om nu rutan ser för djävlig ut, hur ser fronten ut?

Själv kör jag dagligen 2 mil på grusväg och med V50:n jag har nu så har jag varken stenskott i rutan eller märken i fronten.

Det där är (möjligen fuktpåve[…]

Fjäder dörrlås

Är det någon som vet var man får […]

Jag är lite trött nu Så du få[…]

Jag har en Volvo S60 från 2003, som i dagsl&[…]